Индонезийските власти блокираха продажбата на Widi Reserve на чужденци. Базираният в Бали холдинг PT Leadership Islands Indonesia (LII) притежава правата да развива туристическа инфраструктура в резервата, но не и да извършва разпоредителни сделки с островите, е позицията на правителството.

Наддаването за акциите на строителния предприемач, организирано от Sotheby's Concierge Auctions, трябваше да започне днес и да приключи на 14 декември. Но в навечерието на търга властите го прекратиха, пише Mongabay.

„Въз основа на законите Widi Islands не може да бъде собственост на чужденци и не се продава“, обяви Виктор Густааф Манопо, генерален директор на морското пространствено планиране на Министерството на рибарството.

Морският резерват, известен още като Кораловия триъгълник, е архипелаг, който заема 300 000 ха площ. Той включва над 100 необитаеми тропически острова, обрасли с 85 000 ха мангрови гори, 150 км плаж с бял пясък, процъфтяващи коралови рифове и дълбоки, богати на флора и фауна води.

През 2015 г. LII подписва меморандум за разбирателство с местните власти за изграждане на еко курорт и строителство на луксозни жилища на островите от Кораловия триъгълник – дом на най-голямото разнообразие от корали и рифови риби на планетата. Той е със 35-годишен срок и възможност за удължаване с още 20 години.

Според министъра на вътрешните работи Тито Карнавиан строителният предприемач е имал на разположение седем години да стартира проекта за развитие на тропическия рай, но очевидната липса на средства го е принудила да продава активи. Той все пак уточни, че чуждестранните инвестиции са допустими, стига да са привлечени от законно юридическо лице.

Veni, vidi, vici, Widi: Предстои търг за индонезийски архипелагОт резервата Widi са някои от най-красивите пейзажи на Индонезия: коралови рифове, мангрови гори, 150 км плажна ивица


От Министерството на рибарството добавиха, че строителният предприемач не разполага с необходимото разрешение, за да гарантира устойчиво развитие на островите и местните общности. Заместник-министърът на околната среда Алуе Дохонг добави, че правителството е отменило аукциона на книжата на строителния предприемач и няма да допусне резерватът да бъде продаден на чужденци.

Позицията на властите е категорична, въпреки че компанията заяви намерения да експлоатира под 1% от тропическите гори и да застрои едва 0,005% от територията на резервата като предвиди ограничени туристически зони и лимитиран брой посетители. Военните също се включиха – те изпратиха войници на островите, които издигнаха националния флаг в знак на протест срещу търга и опасения, че резерватът ще премине в ръцете на чужденци, което противоречи на индонезийското законодателство.
Компанията не продава островите на търг, а търси само инвеститори, контрира главният изпълнителен директор на LII Наталия Кира Катрин. От своя страна правителството на провинция Северно Малуку призова компанията да излезе пред общността и да я запознае с целите на търга, разрешителните и плановете за развитие.

Widi Reserve са поредните индонезийски острови, предлагани за продажба на частни лица. Досега подобни сделки са сключени за остров Гили Тангконг в провинция Западна Нуса Тенгара, остров Пендек в Югоизточен Сулавеси и островите Аям и Аджаб в Риау. Еколозите са на мнение, че приватизацията им води до конфликти между новите собственици и местните общности.

Провинция Северно Малуку се състои от 395 острова, от които само 64 са населени. Експертите казват, че някои от необитаемите територии, включително няколко от веригата Widi, са важен източник на препитание и имат огромно социално и културно значение за местните общности. Поради това те не трябва да бъдат отписвани като пустеещи и да бъдат разпродавани на чужденци.

„Малките нобитаеми острови притежават екосистеми и функции, които трябва да бъдат защитени. Властите не бива да позволяват унищожаването на островните общности в името на инвестициите“, категоричен е Юсуф Сангаджи, изпълнителен директор на местната неправителствена организация Jala Ina Maluku.