Бизнес доверието в Китай достига историческо дъно
Бизнес доверието в Китай е спаднало до най-ниското си ниво от януари 2013 г. насам, показва проучване на World Economics, което едновременно отразява и обяснява въздействието на нарастващите случаи на Covid-19 върху икономическата активност и внезапното отменяне на много мерки за контрол на пандемията, съобщава Reuters.
Индексът спада до 48,1 през декември от 51,8 през ноември, сочат данните на World Economics, и е най-ниският, откакто се провежда проучването през 2013 г. Изследването е проведено сред мениджъри по продажбите в над 2300 компании.
Анализът, публикуван в понеделник, е сред първите индикатори за това как бизнес настроенията спрямо втората по големина икономика в света вървят в негативна посока. Рязкото смекчаване на строгите ковид мерки от началото на месеца доведе до нарастваща вълна от случаи на Covid-19 в страната, а това, от своя страна, засилва притесненията, че в един момент Пекин ще въведе дори по-сериозни от предишните мерки, за да отговори на предизвикателствата.
"Проучването навежда на категоричния извод, че темпът на растеж на китайската икономика се е забавил драстично и страната може да изпадне в рецесия през 2023 г.", коментират от World Economics.
Очаква се БВП на Китай да нарасне само с 3% през тази година, което е най-лошият резултат от близо половин век. Проучването показва още, че бизнес активността е спаднала рязко през декември.
"Процентът на компаниите, които твърдят, че в момента са негативно повлияни от Covid, се е повишил до най-високата стойност в историята на проучването, като повече от половината от всички респонденти вече предполагат, че дейността им е засегната по един или друг начин", обясняват в допълнение от анализаторската организация.
Наскоро Китай премахна някои ключови части от най-строгите в света ограничения срещу Covid-19. Мерките бяха отстоявани от президента Си Дзинпин, но влошиха икономиката и предизвикаха невиждани от години протести.
"Може да отнеме поне още едно тримесечие, преди нещата да се обърнат", обяснява на свой ред Дан Уанг, главен икономист в Hang Seng Bank China. "Много малки предприятия са изчерпали ликвидността си, особено ресторанти, фитнес зали, хотели и други градски услуги".
Китай официално съобщи за първи смъртни случаи с ковид
Китай официално съобщи днес за първи случаи на починали пациенти с Covid откакто правителството започна да отменя строгите антивирусни ограничения по-рано този месец, подхранвайки безпокойство, че това може да е началото на мрачна тенденция в период, когато вирусът върлува в страната, предаде още Reuters.
Двата смъртни случая, за които беше съобщено днес, са първите, регистрирани от националната здравна комисия от 3 декември насам.
Официално Китай е регистрирал само 5 237 смъртни случаи, свързани с Covid, по време на пандемията, включително последните два. Това е нищожен брой на фона на 1,4-милиардното население и е много нисък показател по световните стандарти.
Националната здравна комисия съобщи за 1995 симптомни случаи на Covid за 18 декември, при 2097 ден по-рано. Миналата седмица Китай спря отчитането на безсимптомните случаи като посочи, че има спад в задължителното тестване след отпадането на свързаните с Covid ограничения. Успоредно с това нарастват и съмненията дали властите са в състояние да регистрират своевременно влошаваща се с бързи темпове ситуация.
Служители в повече от 10 погребални домове в Пекин казват за Reuters, че работата им се е увеличила в сравнение с обичайното.