Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че иска да продължи да се бори за германските танкове "Леопард 2" и след срещата в американската база Рамщайн в Германия, където световните лидери в сферата на отбраната не постигнаха договорка за предоставянето на модерни бойни танкове на украинските въоръжени сили.

"Леопард 2" са на въоръжение в няколко европейски страни и сред тях има готови да предоставят на Киев част от своите танкове. Те обаче не могат да го направят без съгласието на Германия, която произвежда тези танкове. Въпреки молбите на Киев, Берлин засега устоява на нарастващия натиск да достави бързо "Леопард 2" на страната или поне да даде зелена светлина на други държави, сред които Полша, да изпрати от своите бойни машини от този модел.

Германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че съюзниците от НАТО са обсъдили на срещата в Рамщайн въпроса за одобрението на Берлин, но не се е стигнало до решение.

На фона на позицията на Германия Зеленски заяви в обичайното си вечерно видеообръщение, че решението за предоставянето на модерните танкове е „безалтернативно".

От думите му става ясно, че той е оптимист, че ще ги получи. „Като цяло можем да заключим, че днешната среща в Рамщайн ще засили нашата устойчивост.

Партньорите са твърди в позицията си – ще подкрепят Украйна, колкото е необходимо, за да победим“, каза Зеленски, който преди това говори на срещата в Рамщайн чрез видеовръзка. В обръщението си към събралите се лидери, той заяви, че "войната, започната от Русия, не позволява отлагане".

Междувременно украинският министър на отбраната Олексий Резников коментира в Twitter, че е имал "откровен разговор" с германския си колега Борис Писториус за предоставянето на Киев на танкове "Леопард". Той казва, че диалогът ще продължи.

Reuters съобщи, че Резников е заявил пред украинскоезичната секция на радио "Гласът на Америка", че украинските сили ще се обучават на танкове "Леопард 2" в Полша. Той е определил новината за обучението като пробив, отдавайки заслугата за успеха на усилията на Полша. Резников също така е изразил надежда, че Германия ще размисли за решението си за танковете, защото първата крачка вече е направена, имайки предвид мисиите за обучение на "Леопард 2."

Полският министър на отбраната Мариуш Блашчак също изрази оптимизъм, че в крайна сметка опитите танковете да бъдат предоставени ще се увенчаят с успех, съобщава БТА. "Надеждата произлиза от факта, че министрите на отбраната на 15 страни се срещнахме в кулоарите на днешната конференция и разговаряхме по тази тема", заяви пред репортери Блашчак, цитиран от ПАП. "Убеден съм, че сформирането на коалиция ще приключи с успех", добави той.


Няма път напред без риск: Готов ли е Берлин за отговорността си към Киев Германия има уникална историческа отговорност да помогне за защитата на свободна и суверенна Украйна, смята британският историк и политически анализатор Тимоти Гартън Аш

Западните съюзници трябва да засилят военната си помощ за Украйна в едни ключов момент от нейната борба срещу руските войски, заяви американският министър на отбраната Лойд Остин по време на срещата.

"Ние трябва да положим още повече усилия, това е един решаващ момент за Украйна", каза Остин. "Украинският народ ни гледа, Кремъл ни гледа, историята ни гледа", допълни той.

САЩ се въздържат да предоставят собствените си танкове "M1 Ейбрамс" на Украйна, като изтъкват потенциалните предизвикателства, свързани със сложната поддръжка и логистиката на високотехнологичните машини. Вашингтон смята, че би било по-продуктивно да се изпратят германски танкове "Леопард", тъй като много съюзници разполагат с тях и украинските войски ще се нуждаят от по-малко обучение, отколкото за по-трудните за обслужване "Ейбрамс", отбеляза AP, цитираната от БТА.

Германия отрича да е обвързала изпращането на своите машини с това САЩ да изпратят от своите основни бойни танкове.

В края на срещата генерал Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете въоръжените сили на САЩ, заяви, че Украйна трудно ще отблъсне всички руски сили от територията си през тази година, съобщава още БТА. "От военна гледна точка през тази година ще бъде много трудно да се прогонят всички руски сили от всички части на окупираната от Русия Украйна", каза Мили.

Срещата в Рамщайн приключи с обещания за доставки на редица други оръжия и боеприпаси в жизненоважен за Украйна момент, когато се водят боеве за контрола над град Бахмут в източната част на страната. Службата за външно разузнаване на Германия изрази днес безпокойство от загубите, които украинската армия търпи в боевете. Службата предупреди, че евентуално превземане на Бахмут от руските сили ще има значителни последици, тъй като ще позволи на Русия да продължи настъплението си в Украйна.