Цените на акциите на криптокомпаниите и цифровите валути скочиха едновременно в сряда, след като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) предложи правило, което да регламентира дейността на платформите за цифрови активи като Coinbase, съобщава The Wall Street Journal.

Акциите на самата Coinbase са се повишили със 17% в рамките на деня. В същото време, MicroStrategy Inc. - компания за бизнес софтуер, която търгува с Bitcoin, се радва на 10% ръст, а Silvergate Capital Corp. и Signature Bank, две криптобанки, които бяха подложени на натиск заради връзките си с фалиралата FTX, съответно на 29% и 3,6%.

Добри новини има и за криптовалутите. Bitcoin, най-голямата от тях, е поскъпнала с около 9%, като в сряда се e търгувала на цена от около 24 173 долара, сочат данни на Dow Jones Market Data.

Тези възходящи тенденции в сектора на криптовалутите предполагат, че инвеститорите са се подготвяли за по-строги регулаторни мерки. По друг начин казано, те приветстват предложението на SEC от сряда, което ограничава възможността инвестиционните консултанти да съхраняват активи в криптокомпании, въпреки че то потенциално застрашава операторите на криптоуслуги.

"В дългосрочен план всяка регулация е добра за тази индустрия", казва Джеф Дорман, главен инвестиционен директор на мениджъра на криптоактиви Arca, цитиран от WSJ.

В краткосрочен план обаче това не е много сигурно. Миналата седмица регулаторните проблеми натежаха върху цените на криптовалутите сериозно. Акциите на Coinbase се сринаха с повече от 14%, след като Комисията по ценните книжа и фондовите борси наложи глоба на криптоборсата Kraken и я принуди да спре инвестиционната си програма. Една от най-големите американски криптоборси се съгласи да плати 30 млн. долара.

Едновременно с това, цената на Bitcoin се понижи с близо 5%.

Емитентът на стейбълкойна BUSD – Paxos, също се сблъска челно както с щатски, така и с национални регулатори.

Големите инвеститори като противотежест

Скорошните новини за големи инвеститори, които се насочват към акции в криптокомпании обаче явно действат като противотежест и спомагат за повишаване на настроенията в индустрията.

Криптоиндустрията влиза в ерата на регулациите Криптопазарът бързо се превърна в индустрия за трилиони, за която наличните регулаторни инструменти не бяха подготвени

BlackRock Inc, най-големият в света мениджър на активи, е увеличил дела си в Silvergate от 5,9% до 7,2%. Друг сериозен играч - Susquehanna Advisors Group, също съобщава, че има дял от 7,5% в криптобанката.


WSJ цитира и експертното мнение на Дейвид Уелс, главен изпълнителен директор на компанията за търговия с криптовалути Enclave Markets. Според него въпреки че вероятността за налагане на нови регулации и сроковете, в които това може да се случи, са неясни, публичната подкрепа на подобни институции “показва реален апетит и бичи перспективи за целия клас активи".

Поглед към криптоиндустрията през историята на Binance

Един от примерите за случващото се в криптоиндустрията през последната година е историята на Binance. Към днешна дата най-голямата борса за криптовалути в света очаква да плати парични санкци, за да реши регулаторните си проблеми в САЩ, става ясно от интервю на главния стратегически директор на компанията за WSJ.

Binance се разрасна бързо и започна като бизнес, задвижван от софтуерни инженери, които не познават законите и правилата за справяне с риска от подкупи и корупция, прането на пари и икономическите санкции, казва Патрик Хилман пред изданието, като добавя, че компанията "работи с регулаторните органи, за да разбере какви са корективните мерки, които трябва да предприемем сега, за да запълним пропуските".

Binance е една от няколкото големи криптоборси, които са разследвани от американските власти. Борсата, която няма глобално седалище, започна дейността си през 2017 г. в Китай.

Министерството на правосъдието на САЩ разследва Binance заради потенциални нарушения на американския закон за борба с прането на пари, докато Комисията за търговия със стокови фючърси на страната проучва дали Binance е предлагала деривати върху криптовалути на американски клиенти, без да е регистрирала тази дейност по надлежния ред.