Председателят на Съвета на директорите на "Ел Би Булгарикум" Невена Петрова е била освободена от длъжността си в понеделник, 20 февруари т.г., докато е отсъствала от страната, без ясни причини и без да бъде извикана за обяснение. Това заявява тя в съобщение до медиите, цитирано от БТА.

Невена Петрова беше освободена от поста заедно с изпълнителния директор на компанията Николай Маринов, който още вчера съобщи за това.

Днес Петрова информира, че след успешно преминат конкурс на 24 ноември 2022 г. е била избрана за член на Съвета на директорите на дружеството с мандат от 5 години на база представена концепция за развитие на държавното дружество.

„На първия Съвет на директорите бях избрана и за председател на Съвета на директорите, а Николай Маринов за изпълнителен директор“, посочва Петрова. Изтъква, че ръководството своевременно е подавало искана информация от ДКК ЕАД на всеки три месеца и по нея не е имало забележки.

"Работим по изпълнение на одобрена от ДКК ЕАД актуализация на бизнес програма за периода 2021-2023 г., като няма забележки и по нейното изпълнение, в т.ч. увеличение на заплатите на служителите и закупуване на оборудване и транспортни средства. Ако няма необходимост от обективни критерии за освобождаване, какъв е смисълът да се правят конкурси за избиране на членовете на Съвета на директорите на публичните предприятия с дългогодишен мандат и одобрена от жури концепция за развитие?

„Ел Би Булгарикум“ вече има нов изпълнителен директор В ДКК е постъпила информация, че веднага след избирането му на поста Николай Маринов закупува моторни превозни средства

Достатъчни ли са три месеца, за да бъде дадена оценка за извършената работа?", пита Петрова.

Тя изтъква, че "Ел Би Булгарикум" ЕАД не произвежда и не доставя некачествена продукция. Всички млечни продукти на компанията са направени със суровина, която отговаря на критериите за сурово краве мляко с масленост над 3,6 на сто и определя като невярно твърдението на Венцислав Димитров, директор на ДКК, че доставеното сурово мляко от новите доставчици е некачествено.

"Истинската причина за нашето освобождаване е неимоверното желание на Венцислав Димитров да изземе оперативното управление на "Ел Би Булгарикум" ЕАД от ръководството, избрано след преминат конкурс само преди три месеца.

"Причината е, че ние показахме, че няма да следваме директни разпореждания от него на оперативно ниво", посочва Петрова.

По думите й от средата на декември миналата година "той оказвал натиск върху ръководството на "Ел Би" за безпринципни назначения, с които да се формира организирана група под негово ръководство, която на практика да поеме контрол над дружеството".

"Ние се противопоставихме на този безцеремонен подход за намеса в оперативното управление на дружеството, включително и за налагане на нов доставчик на суровина, който освен сурово мляко оферира и сухо мляко, което беше напълно неприемливо за нас – "Ел Би Булгарикум" ЕАД никога не е произвеждало краен продукт със суровина, различна от сурово мляко", посочва още Петрова.

Според нея от края на януари в дружеството са постъпвали написани от Венцислав Димитров заповеди, в качеството му на изпълнителен директор на ДКК ЕАД и едноличен собственик на капитала на "Ел Би Булгарикум" ЕАД, които според Петрова в пъти са надвишавали неговите правомощия и представляват, по думите й, злоупотреба със служебно положение.

"Тези заповеди противоречат на интересите на "Ел Би Булгарикум" ЕАД вкл. с Писмо изх. № ФСД-22-52-05/10.02.2023г. на изпълнителния директор на ДКК ЕАД на "Ел Би Булгарикум" ЕАД се разпорежда "незабавно преустановяване на всички плащания, без оглед на размер и основание включително влизане в договорни отношения от всякакъв характер до издаване на следващи указания". Това писмо реално блокира дейността на дружеството", смята Петрова.

Тя допълва, че за тези действия писмено са информирани Съветът на директорите на ДКК ЕАД и министърът на икономиката и индустрията на 14 февруари. "Доколкото ми е известно, Съветът на директорите на ДКК ЕАД е бил запознат с нашето писмо едва на заседанието на Съвета на директорите на ДКК ЕАД, на което се е взело решение за нашето освобождаване със санкцията на министъра на икономиката и индустрията", посочва Петрова.

В изявлението си тя изброява постигнатото през трите месеца, през които заедно с Николай Маринов са били на тези постове, като изтъква, че са били постигнати значителни резултати за развитие на дружеството.

След промените в ръководството, за нов изпълнителен директор беше назначен досегашният член на борда на директорите на ДКК Владимир Русев, който обяви финансови проверки в "Ел Би Булгарикум". Той е назначен още вчера с решение на Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания (ДКК). Това съобщи в предаването "Тази сутрин" по bTV Венцислав Димитров, директор на ДКК. Той уточни, че вече е започнала процедурата по вписването на новото ръководство в Търговския регистър.

Пред БНТ самият Русев заяви, че в качеството му на член на Управителния съвет на ДКК в началото гласувал доверие на отстранения Николай Маринов.

След това обаче се появили подозренията - за презапасяването с млечна суровина и покупката на леки автомобили.

"Не беше спазена процедурата - поне три дни от провеждане на събранието, да ни се предоставят материали и да можем да ги обсъдим. За всеки автомобил сме гласували, не знаейки, че цените са с над 22 000 лв. по-високи от пазарните", заяви Владимир Русев.

Според отстранения Николай Маринов сумата за автомобилите е била гласувана от предишното ръководство на "Ел Би Булгарикум".

"Сумата, одобрена от ДКК за тези автомобили, е 850 000 лева. Това включва цистерна, млековоз и два камиона за разносна търговия. Тази завишена сума е предложена от предишното ръководство на "Ел Би Бугларикум" и е гласувана от ДКК", посочи той.

От ДКК заявиха в писмена позиция пред БНТ, че са притеснени и уволняват Маринов заради нарушения, които може би той е допуснал. Проверките по случая все още не са приключили.

В отговор отстраненият Маринов заяви, че ще заведе дело срещу ДКК.

Още в началото на януари той сигнализира в интервю за БТА за практиката на търговските вериги да слагат допълнителни такси, което води до оскъпяването им до крайния потребител. В тази връзка той каза, че е информирал в личен разговор служебния министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов, че таксите на търговските вериги са непосилни за дружеството и го е помолил да направи среща с тях. Отговорът беше – аз с големите търговски вериги, инвеститорите, не мога да се боря, каза Маринов.