България е последна в ЕС по подкрепа за Украйна и санкции срещу Русия
Eвропейците продължават да бъдат солидарни с Украйна и да подкрепят действията, предприети в подкрепа на страната и нейния народ. Това става ясно от данните в ново проучване на "Стандард Евробарометър", публикувано днес, почти една година след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Страната ни обаче е на последно място в целия ЕС по подкрепа за икономически санкции на руското правителство, предприятия и физически лица заради войната в Украйна. Само 47 на сто изразяват подкрепата си за това. 41% са против санкциите, а 12 на сто отговарят „Не знам“. Преди нас в класацията са Словакия (49%) и Кипър (53%).
Силна подкрепа за отговора на ЕС след нахлуването на Русия в Украйна
Гражданите на ЕС продължават да показват непоколебимата си солидарност с Украйна. 91% от анкетираните са съгласни с предоставянето на хуманитарна помощ, а 88% подкрепят приемането в ЕС на бежанци.
България обаче отново е сред последните места относно изпращането на хуманитарна помощ с 81%, като зад нас остава само Румъния със 71%.
Предоставянето на финансова подкрепа на Украйна се одобрява от 77%, а налагането на икономически санкции на руското правителство, компании и физически лица получава подкрепата на 74% от анкетираните.
Само в три страни членки мнозинството от анкетираните не подкрепят финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна. Това са Гърция с 59 на сто против, България с 57 на сто и Словакия с 56 на сто.
Европейците също така продължават да подкрепят в голяма степен забраната за излъчване на руски държавни медии (67%) и финансирането от ЕС на закупуването и доставката на военно оборудване за Украйна (65%).
В България е най-слаба подкрепата за забрана руските държавни медии да излъчват в ЕС. Тя се одобрява само от 39%, докато 46 на сто са „против“.
Мнозинството от европейските граждани (56%) остават доволни от отговора на Европейския съюз на руската инвазия в Украйна.
77% от анкетираните в ЕС подкрепят общата политика за отбрана и сигурност на държавите-членки на ЕС, което е същият дял като миналото лято, а 16% са против. Освен това 80 % смятат, че закупуването на военно оборудване от държавите-членки трябва да бъде по-добре координирано, а 69% са на мнение, че ЕС трябва да засили капацитета си за производство на военно оборудване.
WSJ: Китай подпомага войната на Русия в Украйна, показват търговски данниВъпреки международните санкции китайски държавни компании, работещи в сферата на отбраната, доставят стоки с двойна употреба на руски държавни компании
Голямо мнозинство от гражданите на ЕС (84%) са съгласни, че ЕС трябва да намали зависимостта си от руски енергийни източници възможно най-скоро. Те също така са съгласни, че ЕС трябва да подкрепи "зеления" преход чрез масирани инвестиции във възобновяеми енергийни източници (86%).
85% от европейците са убедени, че повишаването на енергийната ефективност на сградите, транспорта и стоките ще ни направи по-малко зависими от производителите на енергия извън ЕС. 82% са съгласни, че държавите-членки на ЕС трябва съвместно да купуват енергия от други държави, за да получат по-добра цена. Освен това 81% заявяват, че са предприели действия за намаляване на собственото си потребление на енергия.
Инфлацията – един от големите проблеми
Гражданите на ЕС смятат, че повишаването на цените/инфлацията/разходите за живот е един от двата най-важни проблема, пред които е изправен ЕС в момента (32%, -2 процентни пункта), следван от международното положение (28%, стабилно) и енергийните доставки (26%, -2 процентни пункта).
Възприемането на състоянието на европейската икономика остава непроменено от лятото на 2022 г. насам, като 40% го оценяват като "добро", а 51% - като "лошо". Възприемането на състоянието на националната икономика също остава относително стабилно от лятото на 2022 г. насам, като сега 35% я оценяват като добра, а 63% - като лоша.
Евростат: 10% е инфлацията в ЕС през януари, у нас е 14,1%За еврозоната инфлацията е 8,6 на сто, което е понижение спрямо нивото от 9,2 на сто през декември.
В този контекст подкрепата за еврото остава на много високо равнище в ЕС като цяло (71%, второто най-високо равнище, регистрирано някога), а още повече в еврозоната (79%).
Освен това повече от половината от анкетираните (54%) смятат, че планът за възстановяване на ЕС от следващо поколение може да бъде ефективен в отговор на настоящите икономически предизвикателства. 63% също така смятат, че публичните средства трябва да се използват за стимулиране на инвестициите в частния сектор на равнище ЕС.
Оптимизъм за бъдещето
47% от европейците са склонни да се доверяват на ЕС, а 32% - на националните правителства. 45% от европейците имат положителна представа за ЕС, 36% - неутрална, а 18% - отрицателна. И накрая, 62% заявяват, че са оптимисти за бъдещето на ЕС (-3 процентни пункта в сравнение с лятото на 2022 г., но подобно на нивото, отчетено през февруари 2022 г., преди агресията на Русия срещу Украйна).