Няма да изпращаме оборудването на АЕЦ „Белене” в Украйна
България няма да вземе решение за изпращане на оборудването на АЕЦ „Белене” в Украйна докато служебното правителство е на власт. Това заявява министърът на енергетиката Росен Христов във връзка с появилата се информация в публичното пространство.
Служебният министър признава, че има проявен интерес от украинска страна, но уточнява, че такъв тип решения могат да се взимат само и единствено от парламента.
Спекулациите дали оборудването на АЕЦ „Белене” ще бъде изпратено в Украйна се появиха след като енергийният министър се срещна с украинския си колега Герман Галущенко в Стокхолм, Швеция по време на неформално заседание на Съвета на ЕС по "Транспорт, телекомуникации и енергетика".
С ядрено гориво за колко време разполага АЕЦ Вчера Комисията по енергетика реши да възложи на Министерски съвет да инициира лицензиране на неруско ядрено гориво за атомната ни централа
В официално прессъобщение от ведомството разпространиха информация, че двамата министри са обсъдили възможността за сътрудничество в ядрената енергетика, включително използване на руското оборудване за АЕЦ "Белене" в Украйна.
„Въпросът ще бъде детайлно проучен, като за целта украинската страна ще изпрати технически екип в България“, се казва в официалното съобщение.
"Въпреки че диверсифицирахме доставките на свежо ядрено гориво, все още имаме зависимост по други аспекти, като части и информационни услуги, за дейността на "АЕЦ Козлодуй" с Русия", е заявил още Христо в по време на срещата с украинския си колега.
По думите му санкции срещу Русия сега биха застрашили работата на българската централа. България работи системно и усилено, за да получи пълна независимост и сигурност на всички доставки и услуги за атомната ни електроцентрала.
„Смятам, че е важно да има прозрачност за разговорите от двустранните срещи, особено когато касаят важни стратегически проекти. В предложената визия за развитие на електроенергийния сектор служебното правителство предвижда изграждането на четири нови ядрени мощности – два реактора на площадката на АЕЦ „Белене” и 2 в АЕЦ „Козлодуй”, заявява министър Христов по повод определените като спекулации информации след срещата.
Той припомня още, че миналия месец депутатите са задължили правителството да изгради нова мощност с американския реактор AP-1000 на площадката в централата в Козлодуй.
На срещата с украинския си колега, министър Христов е поканил Украйна да се включи в инициативата за проучване на газовия пазар в страните от Югоизточна и Централна Европа. Целта е всяка държава да даде информация за нужното й количество газ, както и за възможностите на инфраструктурата й за пренос.
Министърът на енергетиката на Украйна е оценил идеята като изключително добра. "Това е много важен въпрос за нас, затова ще се присъединим към проучването", заявил е Галущенко.