След седмица на върхове и спадове индексите в САЩ затвориха с повишение
Американските акции се повишиха в петък, след като данни за сектора на услугите в САЩ показаха най-силната му активност от лятото насам.
Признаците за икономическа устойчивост надделяха над опасенията относно инфлацията и по-строгата парична политика, подтикнали разпродажбите по-рано през седмицата, отбелязва The Wall Street Journal.
Nasdaq Composite скочи с 226,02 пункта, или 2%, до 11689,01, като технологичните акции възстановиха част от загубите си от лошото представяне през февруари.
S&P 500 напредна с 64,29 пункта, или 1,6%, до 4045,64,
Dow Jones нарасна с 387,40 пункта, или 1,2%, до 33390,97.
И трите индекса завършиха седмицата нагоре, като Dow прекъсна четириседмична серия на загуби.
Печалбите в петък идват след седмица на умерени върхове и спадове, докато инвеститорите претегляха силните глобални икономически данни спрямо по-високите инфлационни очаквания. Устойчивостта на световната икономика вероятно означава, че централните банки ще продължат да повишават лихвените проценти, за да укротят потребителските цени, казват инвеститори и анализатори.
В САЩ индексът на мениджърите по доставките (PMI) на S&P Global се е повишил до 50,6 през февруари от 46,8 през януари. Данните за индекса в еврозоната и Китай показаха, че и на двата пазара активността в сектора на услугите се е увеличила миналия месец.
В Европа Stoxx Europe 600 се повиши с 0,9%.
В Азия Индексът Shanghai Composite добави 0,5%, а индексът Hang Seng в Хонконг се покачи с 0,7%.
Японският Nikkei 225 нарасна с 1,6% след като данни от петък показаха, че инфлацията на потребителските цени в Токио се е понижила през февруари.
На стоковия пазар цената на суровия петрол Brent се покачи с 1,3% до 85,83 долара за барел.
В САЩ доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации падна до 3,962% в петък. Ден по-рано той успя да затвори над 4% за първи път от ноември.