Първи случай на заразен с птичи грип човек в Чили
Първи случай на заразен с птичи грип човек е регистриран от здравните власти в Чили, съобщава Reuters.
Заразеният е 53-годишен мъж, който е проявил симптоми на респираторна инфекция. Състоянието му обаче остава стабилно, подчертават властите.
В момента се уточняват контактните лица на пациента и се разследва източникът на заразата.
В края на миналата година Чили съобщава за случаи на птичи грип H5N1 при диви животни. Фермите за промишлено птицевъдство настояха правителството да спре износа.
Чилийските здравни власти отбелязаха, че вирусът може да се предаде от птици или морски бозайници на хора, но не е известно да се предава от човек на човек.
Преди това и съседен Еквадор потвърди първи случай на предаване на птичи грип върху човек, като пациентът е 9-годишно момиченце.
Индустриални случаи бяха открити и в Аржентина, докато Бразилия, най-големият износител на птиче месо в света, засега остава незасегната от заразата.
СЗО заяви официално, че рискът от предаване на птичи грип върху хора е нисък, но „за всеки случай“ е в ход разработването на ваксина, която да подготви човечеството за защита при необходимост.
Ръководителите на три производителя на ваксини - GSK Plc Moderna Inc и CSL Seqirus, собственост на CSL Ltd, заявявиха пред Reuters, че вече разработват или са на път да тестват ваксини за хора, които по-добре съответстват на циркулиращия подтип, като предпазна мярка срещу бъдеща пандемия. Други, като Sanofi имат "готовност" да започнат производство, ако се наложи, като разполагат със съществуващи щамове на ваксина H5N1.
В момента основната цел на компаниите е да разработят ваксина срещу птичи грип за домашни птици - пазар, който е потенциално много по-голям от този за хора.
Много от потенциалните пандемични ваксини са предварително одобрени от регулаторните органи въз основа на данни от изпитвания върху хора, които показват, че те са безопасни и предизвикват имунен отговор - процес, който вече се използва при ваксините срещу сезонен грип.
Това означава, че може да не се налагат допълнителни изпитвания върху хора, дори и да се наложи да бъдат коригирани, за да съответстват по-добре на щама, който ще премине при хората. Данните за това колко добре ваксините действително предпазват от инфекция ще се събират в реално време.