S&P 500 и Nasdaq затвориха на червено заради подновения страх от рецесия
Американските акции се понижиха в сряда, докато инвеститорите се фокусираха върху нови сигнали за забавящата се икономика на САЩ.
S&P 500 се понижи с 10,22 пункта, или 0,2%, до 4090,38.
Технологичният Nasdaq Composite падна със 129,47 пункта, или 1,1%, до 11996,86.
Dow Jones Industrial Average се повиши с 80,34 пункта, или 0,2%, до 33482,72.
Доходността на държавните облигации спадна отново, като тази на 10-годишните книжа падна до 3,285% от 3,335% ден по-рано.
Данни от тази седмица показаха, че пазарът на труда отслабва. Според доклад от сряда на компанията за обработване на заплати ADP, заетостта в неселскостопанския частен сектор е нараснала със 145 000 работни места през март, което е спад от увеличението с 261 000 през февруари и под очакванията на икономистите. Тези данни идват ден, след като доклад на Министерството на труда показа, че свободните работни места са паднали до най-ниско ниво от 2021 г. през февруари, което е знак, че търсенето на работна сила започва да се забавя.
Инвеститорите изместват вниманието си от банковите сътресения през март обратно към риска от рецесия, която може да намали потребителските разходи и корпоративните печалби, отбелязва The Wall Street Journal.
Икономически чувствителните сектори на S&P 500, сред които добивната и химическата индустрия и недвижимите имоти, се представят по-слабо, откакто банковият стрес излезе на преден план в началото на март. Всички са намалели с повече от 4% през последния месец. Някои трейдъри изглежда залагат, че забавянето на регионалното банково кредитиране за по-малките предприятия ще отекне в икономиката, като в крайна сметка ще ограничи растежа и ще удари най-силно икономически чувствителните сектори, пише още изданието.
Секторът на комуналните услуги, който обикновено се счита за убежище, се представи най-добре в сряда, добавяйки 2,6%.
Търговците ще получат още данни за здравето на икономиката на САЩ в петък с публикуването на доклада за заплатите, когато обаче пазарите в САЩ ще бъдат затворени заради Разпети петък.
Ще се забави ли инфлацията в САЩ?Въпреки че темпът на инфлация е по-нисък от 40-годишния връх от 9,1% миналото лято, цените продължават да нарастват над три пъти по-бързо, отколкото през десетилетието преди пандемията
Според някои анализатори данните за намаляването на работните места е знак, че борбата на Федералния резерв срещу инфлацията напредва, тъй като горещият пазар на труда и нарастващите заплати се смятат за основните фактори, допринесли за инфлацията.
Пазарите оценяват възможността Фед да остави без промяна лихвените си проценти на заседанието си през май на около 59%, сочи оценка на оператора на борси за финансови деривати CME Group.
По отношение на корпоративните новини, Johnson & Johnson беше една от най-добре представилите се компании в S&P 500, завършвайки с повишение от $7,12, или 4,5%, до $165,61, след като се съгласи да плати 8,9 млрд. долара за уреждане на десетки хиляди съдебни дела, в които се твърди, че талкът в емблематичната бебешка пудра и други продукти е канцерогенен.
Цените на златото затвориха на $2,020.90 за тройунция, близо до рекордно високо ниво. Петролът леко се покачи към върховете, достигнати в понеделник, когато OPEK+ заяви, че намалява добива. Суровият петрол Brent се повиши с 0,1%.
И водещите европейски борси се понижиха за трети пореден ден, тъй като инвеститорите в Европа също следят последните икономически данни от САЩ, предполагащи, че икономиката на страната се забавя.
Общоевропейският Stoxx 600 спадна с 0,16%, като акциите на строителните компании се сринаха с 2,6%, а тези на технологичните – с 1,8%.
Компаниите в застрахователния сектор и финансовите услуги обаче прибавиха 0,5% към пазарната си стойност.
В Азия японският Nikkei 225 падна с 1,7%, докато южнокорейският Kospi спечели 0,6%. Пазарите в Китай бяха затворени заради празници.