Беларус поиска гаранции за защита от Русия, ако бъде нападната
Президентът на Беларус Александър Лукашенко е поискал от руския министър на отбраната Сергей Шойгу гаранции, че Москва ще защити страната му, ако бъде нападната, съобщи държавната информационна агенция BelTA, цитирана от Reuters.
Двамата са провели среща днес в беларуската столица Минск. Лукашенко е заявил, че по-рано е обсъдил въпроса с руския президент Владимир Путин, който по думите му, се е съгласил, че гаранции за сигурност са необходими и трябва да бъдат официализирани.
"От разговорите с Путин стана ясно, че в случай на агресия срещу Беларус, Руската федерация ще ни защити като своя територия. Това е видът гаранции за сигурност, от който се нуждаем", е заявил Лукашенко.
Беларус, на чиято територия е разположен контингент от руски сили, предложи помощ на Москва след нахлуването в Украйна, което Русия нарича "специална военна операция".
В първите дни на войната Минск позволява на Москва да използва територията му за започване на неуспешна атака срещу украинската столица Киев.
От края на миналата година множество военни учения и посещения на високопоставени руски служители предизвикаха спекулации, че Беларус може официално да се присъедини към ново нападение срещу Украйна.
Лукашенко последователно отрича подобни намерения, но заявява, че Беларус ще отговори на всяко нахлуване на нейна територия или на опитите за разпалване на безредици.
Миналия месец Владимир Путин съобщи, че Русия ще премести тактически ядрени оръжия в близост до западните граници на Беларус, като по този начин те ще бъдат разположени в близост до НАТО - ход, който вероятно ще доведе до по-нататъшна ескалация на противопоставянето на Москва със Запада.
Беларус граничи на север с Литва и Латвия и на запад с Полша, които са част от източния фланг на НАТО, подсилен с допълнителни войски и военно оборудване след нахлуването на Русия в Украйна.
САЩ и другите съюзници на Киев заявиха, че са загрижени за възможността Русия да изпрати тактически ядрени оръжия в Беларус, като президентът Джо Байдън го определи като "обезпокоително".
"На хоризонта се задава Трета световна с ядрени пожари, която може да се избегне само по пътя на преговорите.", заяви в обръщение към беларуския народ Александър Лукашенко в края на миналия месец.
"С усилията на САЩ и техните сателити в най-близката ни страна се разгръща пълномащабна война "до последния украинец", в резултат на която само в продължение на година загинаха и бяха осакатени около половин милион души и от двете страни. Милиони са бежанци. На хоризонта в резултат на това се задава Трета световна с ядрени пожари", подчерта Лукашенко.
"Въпросът е един: какво да правим. Пътят е един - преговори. Преговори без предварителни условия", допълни беларуският президент.