Акциите в САЩ паднаха в четвъртък, притиснати от слабите корпоративни резултати и икономическите данни, които засилиха страховете на инвеститорите от рецесия.

Основните индекси се понижиха при откриването на търговската сесия, възстановиха голяма част от загубите си в ранния следобед и се сринаха отново по-късно, прекъсвайки двудневно затишие, по време на което листнатите в Ню Йорк акции едва помръдваха, коментира The Wall Street Journal.

S&P 500 се понижи с 0,6%.

Dow Jones Industrial Average загуби 110 пункта, или 0,3%.

Nasdaq Composite падна с 0,8%.

И трите индекса са на път да регистрират умерени седмични спадове.

Десет от 11-те сектора в S&P 500 отбелязаха рязък спад, воден от компаниите за недвижими имоти и потребителските сегменти, които паднаха с повече от 1%.

Акциите на AT&T паднаха с 10%, след като телекомуникационната компания заяви, че забавящата се икономика намалява търсенето на b2b услуги.

Tesla загуби почти 10%, след като късно в сряда отчете спад на печалбата от 24% за първото тримесечие, причинен отчасти от намаленията на цените на някои от моделите електромобили на компанията.


Намаляващият оперативен марж на Tesla е Акциите на Tesla загубиха близо 10%

Продължаващите отчети за печалбите на финансовите компании като цяло разочарова инвеститорите, повличайки цените на акциите надолу.

Гигантът за частни капиталови инвестиции Blackstone падна с 0,7%, Truist Financial се понижи с 3,8%, а KeyCorp, компанията майка на KeyBank, падна с около 2,8%.

Очаква се печалбите на компаниите в S&P 500 да бъдат с 6,4% надолу през първото тримесечие на 2023 г., в сравнение с ръста от 10% през първото тримесечие на миналата година, припомня WSJ.

Тази тенденция задълбочaва опасенията, че усилията на Федералния резерв да се бори с инфлацията чрез повишаване на лихвените проценти тласка икономиката към рецесия.

Устойчивата инфлация в САЩ ще поддържа лихвените проценти високиРисковете от рецесия също остават високи, сочи проучване на The Wall Street Journal

Множество нови икономически данни в четвъртък предполагат забавяне на растежа.

Броят на молбите за безработица се е повишили с 5000 до 245 000 спрямо предходната седмица и въпреки че като цяло остава сравнително нисък, някои анализатори разглеждат това като признаци на застой на пазара на труда.

Средният четириседмичен брой на молбите за помощи при безработица, който е по-слабо променлив показател, е спаднал с 500 до 239 750. В началото на годината седмичният брой на исковете беше около 200 000 и постепенно се повиши, отбелязва Associated Press.

Молбите за помощи при безработица служат като барометър за съкращенията в САЩ. Въпреки последните данни в крайна сметка американските служители все още се радват на необичайна сигурност на работните места на фона на нарастващите лихвени проценти, икономическата несигурност и опасенията от задаваща се рецесия.

Според Фед затегнатият пазар на труда оказва възходящ натиск върху заплатите, а оттам и върху цените, което е една от причините централната банка да повиши своя референтен лихвен процент девет пъти за малко повече от година в опит да овладее инфлацията.

Производствената активност през април е спаднала до най-ниското си ниво от май 2020 г., според проучване Фед във Филаделфия сред регионалните фирми.

Тези данни доведоха до спад в доходността на държавните облигации, която се влияе силно от очакванията за това как Фед ще определя лихвените проценти занапред. Доходността на 10-годишните книжа падна до 3,546% от 3,601% в сряда. Доходността намалява с покачването на цените на облигациите.

Пауза в повишаването на лихвите може да не подейства освежаващо на акциитеТенденцията акциите да се покачват след пика на лихвите може и да не се повтори заради колебливия ръст на печалбите и високите оценки на компаниите

Сътресенията в банковия сектор миналия месец като цяло понижиха прогнозите на търговците за това колко високо Фед ще повиши лихвените проценти. Мнозина смятат, че ново повишение с четвърт процентен пункт през май ще бъде последното увеличение на лихвите на централната банка, според инструмента за проследяване на фючърсния пазар на CME Group.

И все пак инвеститорите, които се надяват, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти бързо по-късно тази година - потенциален стимул за фондовия пазар - може да останат разочаровани, смята Аманда Агати, главен инвестиционен директор в PNC Asset Management. Инфлацията остава належащ проблем и е твърде рано Фед да смекчи позицията си, казва тя, цитирана от WSJ.

На енергийния пазар цените на суровия петрол Brent, глобалният ценови бенчмарк, се установиха на най-ниското си ниво за този месец, падайки с 2,4% до 81,10 долара за барел.

Фючърсите за дизелово гориво се търгуват на най-ниското си ниво от една година, което е мечи знак за по-широката икономика, тъй като дизелът се използва за камиони и тежки машини, смята Оле Хансен, инвестиционен стратег в Saxo Bank.