България се присъедини към Европейския алианс за батерии
„България има ясно заявени амбиции да развива високотехнологични зелени производства“. Това заяви президентът Румен Радев при подписването на декларация, с която България се присъедини към Европейския алианс за батерии.
Държавният глава е убеден, че с включването на България в Европейския алианс за батерии – страната ни ще може да развие своя потенциал, допълва БТА.
Подписването се случва в момент, в който в Европа текат мащабни и динамични процеси по преосмисляне на цялостния подход на Европейския съюз към единния пазар. Период на разгръщане на стратегията за дългосрочна конкурентна способност на ЕС. На новия европейски акт за индустрия с нулеви нетни емисии, коментира държавният глава.
„Присъединяването към Европейския алианс за батерии отключва нови хоризонти пред българската наука, индустрия и иновации“, смята президентът.
„Не само чрез достъпа до фонда на алианса, който е значителен, но най-вече чрез възможността ние да участваме, да се кооперираме и интегрираме във водещи проекти за наука, иновации, изследвания, а и в областта на нови бизнес разработки чрез много по-интензивно инвестиционно партньорство“, обясни Румен Радев.
Държавният глава увери, че България ще заеме важно място в алианса и в този сектор на европейската индустрия.
Не само със своя човешки и индустриален капитал, но и с добиването на цветни метали в нашата страна. България е шеста в този сегмент в ЕС. Страната ни произвежда седем процента от електролитната мед в ЕС и осем процента от оловото, посочи президентът.
Радев поздрави и автомобилната индустрия, която има над 11% принос за брутния вътрешен продукт на страната, 350 компании и 70 000 работни места.
По думите му трябва да осъзнаем, че Европа поема курс към решителна трансформация за установяване на ясна посока за постигане на стратегическа автономност чрез развитието на иновативна, но и пълноценна, всеобхватна индустрия и енергетика.
„Нивото на преките чуждестранни инвестиции през миналата година е 90% по-високо от 2021 г. Успяхме с обща визия и стратегия да превъзмогнем този ударен спад, който беше в икономиката ни във връзка с ковид пандемията. Но това не е достатъчно, амбицирани сме и искаме да стигнем до следващата фаза на развитието на инвестициите в България“. Това каза министърът на иновациите и растежа Александър Пулев, който също присъства на официална церемония по подписване на декларация за присъединяване на България към Европейския алианс за батерии.
„Споделяме всички амбициозни планове и политики на Европа, на Европейския съюз и Европейската комисия. Всички сме обединили около мисията да привлечем мащабни производства. Целта е да се скъси веригата на доставките и страните да предпазят икономиките си от ефектите на всички бъдещи геополитически кризи“, допълни той, цитиран от БТА.
Министърът посочи, че е горд, че в България в лицето на служебно правителство е направена една много преломна крачка в привличането на ключов международен стратегически инвеститор и на производство за 1 млрд. евро, като напомни, че преди няколко дни Министерският съвет одобри обособяването на първата по рода си държавна икономическа зона в "Доброславци".
Министърът съобщи, че до дни ще бъде отворена още една процедура по Плана за възстановяване и устойчивост, която също е с фокус върху инвестиции в индустриални зони с бюджет 212 млн. лв.
Според вицепремиера по управление на европейските средства Атанас Пеканов в момента Европа е изправена пред голяма трансформация.
"Със заложените амбициозни цели за декарбонизация, но и в сферата на зелените технологии Европа ще стане по-силна, по-автономна, по-независима. Това обаче е предизвикателство, в което всеки един ден ние правим стъпки заедно, за да се случи и това не е самоцел в тази геополитическа турбуленция, но и цел да осигури нови работни места, високи доходи, нови индустрии на бъдещето, устойчиви и гледащи към 21-ви век", посочи той.
Според Пеканов воденето на индустриална политика не е лесно начинание, а за развитието й той посочи три ключови стъпки.
На първо място - необходимост от намаляване на административната тежест, за да може страната ни да привлича "гледащите към бъдещето" технологии, на второ място - осигуряване на финансиране, но според него държавната помощ няма да е достатъчна и затова Европа ще трябва да намери и допълнителен ресурс, за да не се допуска неравнопоставеност на различни държави членки на Европейския съюз. Последната стъпка, която той изтъкна, е партньорство на глобално ниво, каквото е присъединяването на България към Европейския алианс за батерии.
Министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов заяви, че България има какво да даде и с какво да помогне на Европа, тъй като българската индустрия за производство на акумулаторни батерии и акумулатори миналата година е реализирала оборот от около половин млрд. лв.
Той посочи още, че през 2017 г. Европа е била почти незабележима на световната карта за производство на батерии, а днес има вече двайсетина фабрики за батерии в страни членки на ЕС. Стоянов изрази надежда следващата фабрика за батерии да е в България.
Европейският алианс за батерии (European Battery Alliance) обединява над 800 индустриални партньори, технологични компании, финансови институции и развойни центрове с общата цел за изграждане на устойчива и конкурентоспособна европейска индустрия за батерии с оглед на прехода към чиста енергия и конкурентоспособна индустрия.
България ще бъде представена в него от Българската агенция за инвестиции (БАИ).