Инвеститорите се подготвят за промени на световните пазари, тъй като Японската централна банка е все по-близо до прекратяване на политиките, които десетилетия наред понижаваха курса на йената, като по този начин привличаха японските пари обратно у дома, съобщава Reuters и продължава:

„Инжектирайки във финансовата си система евтини парични средства и поддържайки лихвените проценти под нулата в продължение на години, Банката на Япония превърна валутата си в идеалното средство за финансиране и изпрати трилиони долари в чужбина в търсене на по-добра възвръщаемост“.

Сега обаче Централната банка на Япония се включва подобаващо в „глобалната надпревара за повишаване на лихвените проценти“, но при положение, че местната инфлация е на многогодишен връх, йената постоянно укрепва. Това означава, че мениджърите на портфейли трябва да вземат предвид по-силната йена при избора на акции в световен мащаб по начин, по който не са го правили от години, а някои дори предвиждат сливания и придобивания, тъй като японският пазар се раздвижва, посочват анализатори пред информационната агенция.

Новият шеф на Bank of Japan засега ще се придържа към разхлабената политика71-годишният икономист наследи на поста Харухико Курода, чийто втори петгодишен мандат изтече на 8 април.


"Катализаторът за преоценката на японските пазари са по-високите лихвени проценти и след това по-силната йена. Това е пазар, който е подценяван от години, и е бил капан за стойност", казва ръководителят на отдела за кръстосани активи на Carmignac Фредерик Леру.

През миналата година йената поскъпна с повече от 11% от 30-годишното дъно спрямо долара, достигнато през октомври миналата година, и с около 9% от осемгодишното дъно спрямо австралийския му еквивалент.

"Скоро ще станем свидетели на репатриране на активи обратно в Япония и цифрите са наистина доста големи", коментира на свой ред Сам Пери, старши инвестиционен мениджър в Pictet Asset Management. "Този обрат може да бъде наистина доста драматичен."

По изчисления на Deutsche Bank японските застрахователи и пенсионни фондове притежават чуждестранни активи на стойност 1,84 трилиона долара, което е повече от размера на икономиката на Южна Корея. Японските инвеститори също така са най-големите чуждестранни притежатели на американски държавни ценни книжа.

Възможностите на йената

Стратезите на Citi поставят цел за японската йена да достигне 125 единици за долар, в сравнение със 134 сега, но също така очакват тя да заздрави още повече позициите си с течение на времето.

Япония откри, че има 7000 острова повече, отколкото смяташе досега Досега Токио смяташе, че на негова територия има 6 852, но се оказва, че те са 14 125


Перспективите за ръст на потребителските разходи в Япония, където десетилетията на дефлация накараха хората да спестяват пари и да изчакват продуктите да поевтинеят, предизвикват интерес към дълго пренебрегвания местен пазар на акции, обясняват пред Reuters анализаторите.

Леру от Carmignac акцентира, че заради застаряващото население на Япония и недостига на работници, инфлацията може да стимулира ръста на заплатите и съответно потреблението. По думите му по-силната йена ще увеличи възможностите на домакинствата да купуват вносни стоки, като всичко това може да даде тласък на икономиката.

Япония е сериозен играч на световния пазар на облигации. По данни на Deutsche Bank „нейните жадни за доходност инвеститори“ притежават почти 6% от австралийските облигации и 4,1% от френския дълг. Японски организации притежават и американски държавни ценни книжа на стойност над 1 трилион долара.