Основателят на DeepMind: AI на човешко ниво е като да скочим до Луната
Въпреки бързия напредък на технологията, все още сме далеч от постигането на изкуствен интелект на човешко ниво, убеден е един от първите инвеститори в изследователската британска лаборатория DeepMind.
"Що се отнася до най-разпространения изкуствен интелект на OpenAI ChatGPT, това е все едно да кажем, че можем да скочим до Луната. Направихме голям скок, но все още не сме там.". Това заяви в интервю за CNBC Хумаюн Шейк, инвеститор и основател на британския стартъп за изкуствен интелект DeepMind, който сега е собственост на Google.
Той коментира, че сложните езикови модели (LLM), като тези, разработени от подкрепяната от Microsoft компания OpenAI, макар и впечатляващи, са на светлинни години от така наречения изкуствен общ интелект или AGI.
AGI често е наричан "свещеният граал" на изкуствения интелект. Това е хипотетична система, способна да изпълни всяка задача на същото ниво като човек.
"Това е наистина начинът, по който сравнявам AGI с всички големи компании за езикови модели, които се появяват", обяснява Шейк, който е и един от основателите на стартъпа за изкуствен интелект и блокчейн Fetch.ai.
"Езиковите модели са много ограничени. Начинът, по който всъщност ги карате да правят определени неща, е в съвсем начален стадий.", допълва той.
Коментарът идва в момент, когато компанията майка на Google - Alphabet, слива DeepMind с Google Brain, част от изследователския отдел на американския интернет гигант.
Google се надпреварва с Microsoft и други технологични компании в областта на изкуствения интелект. Microsoft постига огромни успехи с инвестициите в OpenAI и с включването на LLM в браузъра Bing и други продукти, припомня CNBC.
По-рано тази седмица Демис Хасабис, основател на DeepMind, заяви пред Wall Street Journal, че някаква форма на AGI може да бъде възможна "през следващите няколко години".
Шейк заяви, че изпитва "голямо уважение" към Хасабис и че предприемачът е "много наясно с етичните проблеми пред AI". "Едно от първите неща, които той винаги е изтъквал, е как да го контролираме? Как да поставим тази граница и да гарантираме, че AI няма да излезе извън контрол?", пита Шейк.
Google придоби DeepMind за 500 млн. долара през 2014 г. и се опитва да укрепи бизнеса си, като удвои AI технологиите в опит да отблъсне конкуренцията за търсене от страна на OpenAI. През март Google пусна свой чатбот, алтернативен на ChatGPT – Bard, допълва CNBC.
Огромният потенциал на AI се изразява в способността му да генерира изцяло ново съдържание от задаване на ключови думи на потребителите. Хората използват технологията, за да създават всичко - от поезия до причудливи изображения и филмови трейлъри, а децата я използват, за да си помагат с домашните.
Експертите обаче изразяват сериозна загриженост относно рисковете, свързани с усъвършенствания AI, като водещи технологични лидери, сред които Илон Мъск и Стив Возняк, призоваха за шестмесечна забрана за разработване на AI технологии от компанията OpenAI, допълва в заключение CNBC.