$6 млрд. повече, 6 години по-късно. Artemis на НАСА продължава да буксува
Ракетата на НАСА Space Launch System (SLS), предназначена да отведе отново астронавти до Луната, е надхвърлила предварително заложения бюджет и изостава от първоначалния си график, сочи нов одит, цитиран от Engadget. И това не е единствената лоша новина за агенцията, след като става ясно, че се предвижда "допълнително увеличаване на разходите и графика", което потенциално може да застраши цялата мисия Artemis, ако проблемите не бъдат решени.
Очаква се разходите на НАСА за водещата ѝ лунна програма да достигнат 93 млрд. долара до 2025 г., включително 23,8 млрд., които вече са изразходвани за системата SLS до 2022 г. Това представлява "6 млрд. долара увеличение на разходите и над шест години забавяне на графика спрямо първоначалните прогнози на НАСА", се посочва в доклада.
НАСА обяви екипажа за Artemis 2 Ако мисията се реализира по план, тя трябва да стартира през ноември 2024 г. и ще представлява първият полет на хора до Луната след 1972 г.
Системата SLS, която най-накрая регистрира успешен старт през ноември 2022 г., използва четири двигателя RS-25 на изстрелване, като в запаса ѝ влизат и 16 такива, свалени от пенсионирани космически совалки. След като те се изчерпят (всички двигатели на SLS са изчерпаеми), НАСА ще премине към двигатели RS-25E, които се изграждат от Aerojet Rocketdyne и за които се предполага, че ще бъдат с 30% по-евтини и с 11% по-мощни. Мисията използва и твърдогоривен ракетен ускорител, предоставен от Northrop Grumman.
По-старите технологии обаче се оказва, че по никакъв начин не помагат за бюджета, както НАСА очакваше, посочва още Engadget и цитира резултатите от одита, според които: "Тези увеличения на разходите се дължат на взаимосвързани проблеми като например предположенията, че използването на наследени технологии от програмите Space Shuttle и Constellation ще доведе до значителни икономии на разходи и срокове в сравнение с разработването на нови системи за SLS. Но сложността на разработването, актуализирането и интегрирането на нови системи с наследените компоненти се оказва много по-голяма от очакваното."
Мисията Artemis I завърши. Orion се върна успешно на ЗемятаПо този начин НАСА изпраща най-добрата си година от десетилетия
Пример за това е адаптацията на 16-те наследени двигателя, от които едва 5 са завършени. Трудностите при увеличаването на тяхната мощност в крайна сметка засяга и договора за ускорителите. Именно те, на свой ред, се превръщат в най-големият проблем, след като инвестициите за тях са се увеличили от 2,5 млрд. на 4,4 млрд. долара и са забавили графика с пет години. Главният инспектор, провел одита, също така посочва, че подписаните договори с доставчиците не са фиксирани, което им позволява по-лесно да завишават нужните им бюджети.
Проектът Artemis е базиран на програмата Constellation, която стартира през 2005 г. с цел завръщане на Луната до 2020 г. и евентуално пътуване до Марс.