Севернокорейски хакери откраднаха над $35 млн. от водеща криптоплатформа
Севернокорейски хакери стоят зад кражбата на поне 35 млн. долара от популярна услуга за криптовалути, съобщават няколко експерти пред CNN.
Това е поредният пример за кампания, насочена към криптоплатформа, зад която се предполага, че стои Пхенян, като американските власти се опасяват, че откраднатите средства могат да бъдат използвани за финансиране на програмите за ядрени и балистични оръжия на севернокорейския режим.
Хакерите са източили сметките за криптовалута на някои клиенти на Atomic Wallet, базирана в Естония компания, която твърди, че 5 млн. потребители използват нейния софтуер. Според информация от компанията при последния пробив са били засегнати "по-малко от 1%" от месечните потребители, като някои от тях дори са помолили хакерите в Twitter да им върнат парите.
Китай и Северна Корея засилват шпионския натиск срещу САЩ и съюзницитеДокато Пекин използва нова хакерска група срещу ключова инфраструктура, Пхенян забързва изстрелването на военни сателити
През последните няколко години севернокорейските хакери са откраднали милиарди долари от банки и компании за криптовалути, осигурявайки ключов източник на приходи за режима, сочат доклади на ООН и частни изследователски компании.
“При инцидента с Atomic Wallet техниките на хакерите за пране на пари и инструментите, които са използвали, съвпадат с досегашното поведение на Северна Корея”, обясняват пред CNN от базираната в Лондон компания за проследяване на криптоактиви Elliptic.
Изследовател, известен като ZachXBT, също потвърждава, че е много вероятно зад кампанията да стоят севернокорейски хакери, добавяйки, че открадната сума може да надхвърли 35 млн. долара, тъй като Atomic Wallet продължава да разследва инцидента.
Исторически връх на кражбите на криптовалути през 2022 - $3,8 млрд.Миналата година е регистрирана и рекордна сума на трансакции на криптовалути, свързани с незаконна дейност
"Моделът е подобен на това, което видяхме при кражбата на средства от Harmony през януари", казва ZachXBT, визирайки кражбата на 100 млн. долара от базираната в Калифорния платформа.
Тогава ФБР обвини Северна Корея за атаката, а частни следователи и южнокорейски служби успяха да върнат част от тези пари.
Предотвратяването на севернокорейските хакерски атаки и прането на пари бързо се превърна в приоритет на националната сигурност за администрацията на Байдън. Миналия месец служител на Белия дом посочва пред CNN, че половината от ракетната програма на Северна Корея е финансирана от кибератаки и кражба на криптовалута.