Mastercard обяви глобален план за рециклиране на кредитни и дебитни карти
Платежната компания Mastercard стартира глобален проект за рециклиране на кредитни и дебитни карти като част от план за избягване на депонирането на милиардите пластики, които са в обращение в индустрията, съобщава Reuters.
Първоначално Mastercard ще си партнира с британския кредитор HSBC Holdings в осем клона във Великобритания, но от компанията заявяват, че банките по света, някои от които вече са стартирали свои инициативи, ще могат да се присъединят към програмата и да помогнат за постигането на икономии от мащаба.
"Приканваме всички издатели на карти по света да си партнират с нас, независимо в кой регион се намират, и да предложат услуги за рециклиране на своите клиенти", обяснява Аджай Бхала от Mastercard.
В рамките на плана компанията ще предостави на HSBC машини за шредериране, всяка от които може да побере 10 000 карти, което се равнява на 50 кг пластмаса. След като се напълнят, те ще бъдат прехвърлени в съоръжение за рециклиране.
Ваня Манова, Mastercard: Бъдещето на парите е дигитално, без граници Финансовите институции отдавна са тръгнали по пътя на промяната, смята тя
Финансови подробности за плана все още не са ясни, но пилотният проект, който ще продължи първоначално шест месеца, ще позволи на клиентите да рециклират всякакви пластмасови карти, включително и такива от конкурентни доставчици.
"Този пилотен проект за рециклиране ще ни даде много важна информация и ще послужи за изготвянето на дългосрочните ни планове", коментира на свой ред и Жозе Карвальо, ръководител на отдел "Лично банкиране" в HSBC Великобритания.
Mastercard в момента има около 3,1 млрд. карти в обращение, като всяка година в индустрията се произвеждат около 600 млн. нови пластики, всяка от които има живот от около пет години.
В същото време доклад на Nilson, компания, която анализира индустрията, изчислява общия брой на картите в обращение на близо 26 млрд. през 2022 г. и прогнозира, че до 2027 г. той може да нарасне до 28,4 млрд.
Рязкото нарастване на употребата на пластмаса с времето се превърна в едно от най-големите екологични предизвикателства пред света, тъй като пластмасовите отпадъци са един от основните замърсители на реките и океаните. Едновременно с това процесът на производство на пластмаса също е основен източник на парникови газове, отговорни за климатичните промени.