Reuters: Топ мениджър от компания в САЩ продава високи технологии на Русия
Aмериканската технологична компания Extreme Networks Inc миналата година заяви, че е преустановила всички бизнес дейности в Русия в знак на солидарност с гражданите на Украйна.
Докато публичната компания е прекратявала дейността си в Русия, нейният най-високопоставен мениджър в региона не е спрял да прави бизнес там, установява разследване на Reuters.
Според интервюта с двама източници, запознати с въпроса, както и според руски корпоративни и митнически документи, през април 2022 г. Сергей Гусаков, докато все още работи като мениджър на Extreme за бившите съветски републики, създава своя собствена компания, за да доставя на руски клиенти IT оборудване, произведено от конкурент на работодателя му.
IT оборудването, продавано в Русия от компанията на Гусаков Vektor-T, се сглобява в Китай и съдържа американски микропроцесори.
Резултатът е, че микропроцесори, произведени от американски компании за чипове, които са забранили продажбата на продуктите си в Русия - както направи Extreme, стигат до страната, вградени в китайско оборудване, обяснява Reuters.
Разследване в края на миналата година показа как доброволните забрани за износ от страна на технологични компании и по-широките западни санкции, приети след като Москва започна война в Украйна през февруари 2022 г., не са спрели милиарди долари да постъпват в Русия чрез мрежи от доставчици от трети страни.
Потърсен от Reuters за коментар във връзка с частния бизнес, Гусаков заяви лаконично: "Не съм съгласен: "Това е измислица. Довиждане."
Гусаков управлява паралелното си предприятие повече от година, въпреки че през лятото на 2022 г. негов колега предупреждава висшето ръководство на Extreme, че участието му в странични продажби на технологии в Русия може да наруши правилата на компанията.
"Тези нарушения ще доведат до тежък удар върху репутацията на Extreme на фона на войната в Украйна", се казва в документа.
Запитани за страничните дейности на Гусаков, говорителите на Extreme заявиха, че въпросът е предмет на разследване от правния отдел на компанията и от външен адвокат. Те отказаха да коментират дейността на Vektor-T, като заявиха, че тя е извън контрола на Extreme, и не отговориха на въпросите за настоящия статут на Гусаков в компанията.
Говорителите заявиха, че Extreme "приема много сериозно задълженията си да спазва експортния контрол на САЩ" и не развива дейност в Русия.
По-рано Reuters разкри как преди нахлуването в Украйна Extreme е предоставила IT оборудване на военна компания, санкционирана от САЩ, която произвежда ракети за системата за противовъздушна отбрана S-400 - едно от най-сложните руски оръжия.
През октомври Extreme потвърди констатациите, като заяви, че продуктите ѝ са отишли при "лоши играчи", и заяви пред американските регулаторни органи, че ще разследва настоящи и бивши служители за евентуално участие и ще въведе "най-добрите в класа си" мерки за контрол на износа.
През април миналата година Extreme реорганизира регионалния си офис, като премести Гусаков и няколко членове на персонала в Москва в Казахстан, според източниците на Reuters.
Гусаков, който се присъединява към Extreme през 2010 г., според профила, публикуван на уебсайта на компанията, запазва титлата си на регионален мениджър за ОНД, група бивши съветски републики. На 13 април 2022 г. той става съосновател на Vektor-T в руския град Орлов, сочат руските корпоративни регистри. Според запознати той не е информирал Extreme за това.
На уебсайта на Vektor-T, който е регистриран три седмици по-рано, се казва, че компанията разработва и произвежда набор от оборудване за компютърни мрежи за руския пазар. Според съдебната документация миналата година приходите на фирмата са били около 1 млн. долара.
Продуктите, продавани от Vektor-T, се произвеждат в Китай от компанията Yunke China Information Technology Ltd, която е по-известна с търговската си марка DCN.
DCN потвърди, че изнася продукти за Русия, но отказа да коментира бизнес отношенията си с Vektor-T.
До 31 март DCN е изнесла за Русия оборудване на стойност най-малко 11 млн. долара, включително пратки, предназначени за Vektor-T, показват руските митнически регистри.
Според източниците на разследването, продуктите на DCN съдържат американски микропроцесори, произведени от Marvell Technology Inc, базирана в Уилмингтън, САЩ, и Lattice Semiconductor Corp, базирана в Хилсбъро, Ирландия.
Високопоставен ръководител на DCN заяви, че компанията разчита на полупроводници от Marvell за някои от продуктите си, като каза, че американската компания "има много дистрибутори в Китай".
Що се отнася до Lattice, изпълнителният директор първо заяви, че DCN използва техни компютърни чипове, но по-късно се оттегли, като каза, че компанията не ги използва. "Делът на американските технологии в продуктите на DCN е много малък", допълва той.
Изпълнителният директор на DCN отказа да коментира дали китайската компания има разрешения от Marvell и Lattice да изнася продуктите им в Русия.
Marvell отговори, че не продава в Русия и че всички нейни дистрибутори и техните клиенти в Китай трябва да удостоверят, че продуктите няма да бъдат препродавани в Русия. Говорител на компанията заяви, че Marvell не е доставяла директно за DCN от 10 години, но добави, че не винаги може да проследи къде се озовават продуктите ѝ.
"Възможно е някои от клиентите на дистрибутора да продължат да препродават продуктите на компании, за които Marvell или нейните дистрибутори не знаят, не виждат и не контролират", каза говорителят.
Lattice заяви, че е спряла всички продажби за Русия, когато Украйна е била нападната и напълно спазва американските разпоредби за износ. Компанията не отговори на въпросите дали DCN е била неин клиент.