Макро хедж фондовете се свиват през първата половина на годината
Много макро хедж фондове, които залагат на глобалните икономически тенденции, приключват първата половина на 2023 г. със загуби, но несигурността около това как различните централни банки ще действат спрямо паричната си политика може да им предостави благоприятни възможности за търговия до края на годината.
След като изненадващата криза на регионалните банки в САЩ разтърси пазарите, тези фондове са се свили с 2,3% през тази година до май, сочи индексът HFRI Macro (Total), който проследява представянето на хедж фондовете, залагащи на макротенденции, пише Reuters. Според инвеститорите някои индивидуални резултати показват, че за много подобни фондове може да е трудно да се възстановят напълно до края на юни. Това представяне се сравнява с ръст от около 13% за S&P и 0,1% за бенчмарковото представяне на хедж фондовете.
"Най-слабото място за хедж фондовете през тази година бяха макро мениджърите", казва Джефри Б. Клайн, управляващ директор в Goldman Sachs External Investing Group, която инвестира в хедж фондове. "През останалата част от годината може да има много възможности в макропространството, защото в различните страни ще се следват различни икономически политики. Възможно е централните банки да не следват толкова координирана политика, както през последните няколко години с много ниски лихвени проценти."
Ястребови послания от форума на ЕЦБ: Лихвите не са близо до своя връхЛидерите на най-големите централни банки в света потвърдиха в сряда, че ще е необходимо допълнително затягане на паричните политики
Хедж фондовете, които залагат на представянето на акциите, са се разраснали от началото на годината досега, но средно все още се представят по-слабо от по-широките индекси, сочи доклад на Goldman Sachs.
Докато през миналата година и през по-голямата част от тази централните банки по света синхронизираха повишаването на лихвените проценти, за да се борят с инфлацията, напоследък паричната политика в различните региони варира. На последното си заседание Федералният резерв на САЩ например реши да преустанови стратегията си за повишаване на лихвите, но миналата седмица Английската централна банка изненада инвеститорите с повишение над очакванията. В някои развиващи се страни като Бразилия вече обмислят намаляване на лихвите. Тази дивергенция дава на портфолио мениджърите повече възможности за търговия, смятат инвеститорите.
"Миналата година пазарът до голяма степен се движеше от макроикономически фактори, така че имахме дълготрайни позиции - ниски лихви и силен долар. Това беше подарък", казва Джон Делано, управляващ директор в компанията за управление на активи Commonfund, която инвестира в хедж фондове. Според него сега е по-вероятно активите от различните държави да се движат в различни посоки, а валутите все повече да се разминават.
Някои от губещите пари фондове разчитат на мениджъри вместо на алгоритми за търговия. Такива са Haidar Jupiter, който в края на май регистрира спад от 44%; Brevan Howard Alpha Strategies - 1,99%, и Rokos - с 5%.
HSBC: В САЩ предстои рецесия тази година, в Европа - през 2024 г.Според HSBC Asset Management макар и някои части от икономиката да са останали устойчиви досега, в момента балансът на рисковете
Миналата година, със залозите, че лихвените проценти ще останат по-високи за по-дълго време, за да се укроти инфлацията, мениджърите на макро портфейли са спечелили около 14% през първата половина на годината и са приключили 2022 г. с около 9% ръст, според HFR, надминавайки бенчмарка.
Положителни резултати
Противно на представянето на макро хедж фондовете, тези, които залагат на ръстове и спадове на световните акции, са се повишили с 5% към 23 юни, посочват от Goldman Sachs, цитирани от Reuters. Това все още е по-ниско от ръста от около 10% на най-широкия индекс на световните акции MSCI.
"Хедж фондовете агресивно залагаха, че цените на акциите на американските компании ще спаднат през юни, като същевременно останаха нетни купувачи на европейските пазари", добавят от Goldman Sachs.
Въпрос на доходност: Спестителите в еврозоната гледат към държавния дълг Водеща е Италия, която този месец е продала рекордни облигации на дребно на стойност 18,2 млрд. евро
Джон Делано от Commonfund обяснява, че мениджърите на хедж фондове за акции са били по-предпазливи по отношение на залагането на пазарна посока през първата половина на годината.
Инвеститорите очакват хедж фондовете, които залагат на ръстове и спадове на световните акции, да приключат годината с положителен резултат, тъй като въздействието на средата на по-високи лихвени проценти ще се отрази на компаниите по различни начини.
Настоящите пазарни условия означават голяма разлика между най-добре и най-зле представящите се акции, което предоставя големи възможности за хедж фондовете, казва на свой ред и Бруно Шнелер, управляващ директор в INVICO Asset Management.