Nasdaq Composite регистрира най-доброто си първо полугодие от 40 години
Скромните ръстове на американските акции в петък затвърдиха силните шест месеца на Уолстрийт, подхранвани от оптимизма на инвеститорите, че инфлацията намалява, докато икономиката продължава да е устойчива.
Нови данни добавиха импулс на пазарите в последния ден на юни, показвайки по-леки увеличения на основните цени през май в сравнение с месец по-рано, докато разходите на потребителите продължават да нарастват, макар и бавно.
Данните повишиха основните борсови индекси в ден на спокойна търговия,
Предпочитаната от Фед мярка за инфлацията показва само 0,3% ръст през майВъпреки че инфлацията се движи постепенно в правилната посока, тя все още е доста над дългосрочната цел на Фед от 2%
Nasdaq Composite регистрира най-доброто си първо полугодие от четири десетилетия - юни 1983 г. Индексът, ориентиран към технологиите, се покачи с 1,4% в петък, отбелязвайки ръст от 32% от края на 2022 г.
Ентусиазмът относно пробивите в областта на изкуствения интелект накара инвеститорите да се втурнат към акции на компании като Microsoft и Nvidia, докато оптимистичните корпоративни резултати и прогнози също повишиха привлекателността на сектора. S&P 500 нарасна с 1,2% в петък, отбелязвайки ръст от 16% от декември. Dow Jones Industrial Average добави 285.18 пункта, или 0.8%, за да завърши месеца на 34407.60. Сред големите новини беше печалбата от 2,3% на Apple, която вдигна пазарната капитализация на компанията над $3 трилиона. Apple завършва търговски ден на толкова висока стойност за първи път.
Пазарната капитализация на Apple надхвърли 3 трлн. долара Акциите на технологичния гигант достигнаха нов връх, надхвърляйки цената от 190,73 долара През първата половина на годината имаше моменти, в които ходовете на Федералния резерв за увеличение на лихвените проценти засенчваха търговията от страх, че по-строгите финансови условия могат да предизвикат рецесия. Към момента обаче пазарите и по-широката икономика успяват да избегнат множеството потенциални опасности, отбелязва The Wall Street Journal.
Финансовият сектор на S&P се повиши през второто тримесечие на 2023 г. след тежките първи три месеца, когато поредица от банкови фалити, започнали през март, предизвикаха притеснения за здравето на индустрията.
Решението в последната минута за отмяна на тавана на дълга на САЩ през юни успокои турбулентността на пазара на облигации. Пазарът на труда все още изглежда здрав въпреки новините за съкращения в много от големите корпорации.
Пазарното рали в САЩ опроверга всички очаквания, но перспективите са неясниТези, които останаха извън пазарите в първата половина на 2023 г., страхувайки се от нови разпродажби, пропуснаха стабилни печалби Наскоро годишното рали при акциите - първоначално концентрирано сред малка шепа огромни технологични компании - показа признаци на разширяване. Всичките 11 сектора на S&P 500 са спечелили позиции през юни, добавя WSJ. Солидното представяне на акциите беше добре дошла изненада тази година, но също така измести фокуса на инвеститорите към риска от по-нататъшните повишения на лихвените проценти от Фед, които могат да намалят икономическия растеж, казва Андерс Персон от Nuveen. По думите му през втората половина на годината инвеститорите ще наблюдават по-сериозно вероятностите за рецесия. Неговият екип вярва, че сега облигациите предлагат по-добър компромис между риск и печалба, отколкото акциите.
Устойчиво рали или нов dot-com балон: Накъде отиват технологичните акции?Инвеститорите не са на едно мнение за движението на технологичните акции Държавните ценни книжа се повишиха в петък, намалявайки разпродажбите от четвъртък, които последваха неочаквано силната възходяща ревизия на темпа на растеж на американската икономиката за първото тримесечие. Доходността на 10-годишните облигации, която се движи обратно на цените им, завърши на 3,818%, което е спад от 3,853% ден по-рано. Доходността на държавните облигации, която следва плътно ръста и прогнозите за лихвените проценти, се повиши значително през второто тримесечие, тъй като икономическите сътресения намаляха.
Ястребови послания от форума на ЕЦБ: Лихвите не са близо до своя връхЛидерите на най-големите централни банки в света потвърдиха в сряда, че ще е необходимо допълнително затягане на паричните политики Корпоративните резултати се оказаха по-добри от очакванията на много анализатори тази година. Но два нови отчета предизвикаха хладен отговор в петък. Акциите на Nike паднаха с 2,6%, след като в четвъртък вечерта компанията отчете по-малка печалба през последното тримесечие спрямо предходната година въпреки нарастващите продажби. Constellation Brands, която продава бирените брандове Modelo и Corona, също съобщи в петък, че по-високите разходи са натежали върху печалбите ѝ, въпреки че продажбите са се подобрили. Акциите ѝ паднаха с 0,3%. Въпреки положителния бизнес климат търговците на стоки са изправени пред затруднения, тъй като потребителите продължават да пренасочват разходите си към пътувания и преживявания, казва Джеймс Сейнт Обин, главен инвестиционен директор в Sierra Mutual Funds, цитиран от WSJ. Данните от вчера показаха, че разходите на потребителите в САЩ се насочват обратно към услугите, увеличавайки се с 52 милиарда долара за май. Разходите за стоки са намалели с 33,1 милиарда долара, според Бюрото за икономически анализи на Министерството на търговията. Това се случва на фона на понижение на цените на стоките с 0,1%, докато при услугите има ръст с 0,3%.
ОПЕК смята петрола за незаменим в обозримо бъдеще, MAE - точно обратнотоСпоред износителите на петрол глобалното търсене ще нарасне до 110 млн. барела дневно до 2045 г., МАЕ не мисли така На енергийните пазари суровият петрол Brent, глобалният еталон за цените на петрола, се повиши в петък с 0,8% до 74,90 долара за барел. Спадът от 13% тази година бележи най-лошото първо полугодие за петрола, откакто пандемията потопи търсенето през 2020 г. В понеделник пазарите в САЩ ще затворят по-рано преди Деня на независимостта.