Ericsson инвестира 155 млн. евро в технологичен център в Естония
Ericsson инвестира 155 млн. евро за изграждането на интелигентен производствен и технологичен център в Европа. Тази инвестиция демонстрира желанието на компанията да заздрави връзките между научноизследователската и развойната си дейност и производството.
Шведският доставчик на оборудване, съобщава Telecoms, обяви тази седмица, че ще консолидира четири обекта в Естония в един интелигентен център с площ 50 000 кв. м, който ще включва тестови лаборатории, складове, производствени линии и офиси.
Към момента проектът е в начална фаза, като компанията е направила само първата стъпка, подписвайки окончателно споразумение за придобиване на имот за изграждане на въпросния интелигентен център. Очаква се сделката да приключи през четвъртото тримесечие на 2024 г. при определени, неуточнени засега условия.
Хъбът, разположен в бизнес парка Ülemiste City в Талин, ще започне да функционира в началото на 2026 г.
Литва изгражда най-големия технологичен кампус в Европа за 110 млн. евро Tech Zity ще се простира на 55 000 кв. м. и ще приюти 5000 служители от сферата на цифровите технологии и иновациите
"Тази стъпка е в съответствие с дългосрочната стратегия на Ericsson за по-устойчива верига за доставки, значително намаляване на въглеродния ни отпечатък и използване на мощта на 5G за интелигентно производство", обяснява Фредрик Йедлинг, EVP и ръководител на отдел "Мрежи" в Ericsson. "Цялата ни производствена среда в световен мащаб се дигитализира и, както направихме в САЩ, това ще засили връзката между нашата научноизследователска и развойна дейност и въвеждането на нови продукти, за да гарантираме, че всеки всичко, което произвеждаме, не само е от полза за нашите клиенти, но и е произведено с възможно най-ниско въздействие върху околната среда”.
Ericsson си поставя за цел да намали въглеродните емисии с "до" 70% в сравнение с четирите естонски обекта, които новият център ще замени, и отбелязва, че проектът също така подкрепя целта на компанията за постигане на нулеви нетни емисии до 2030 г. в собствените ѝ операции.
Освен това той се вписва в познатия вече разказ на доставчика за подкрепата, която иска да осигури за клиентите си в техните собствени стремежи към нулево нетно потребление.
Европейският бизнес инвестира все повече в „Интернет на нещата“Много от причините, поради които предприятията внедряват IoT, са свързани с намаляване на разходите и автоматизация
"Чрез модернизиране на съществуващите 4G кули към 5G операторите могат да увеличат капацитета на мрежата си до 10 пъти, като същевременно намалят потреблението на енергия с повече от 30%", посочват от доставчика.
Наскоро Ericsson обяви, че е достигнал важен крайъгълен камък в развитието на 5G оборудването. В края на миналия месец доставчикът разкри, че е доставил 10 млн. готови за 5G станции по целия свят, споделяйки няколко статистически данни за присъствието си на световния пазар: около 50% от 5G трафика извън Китай се осъществява в мрежите на Ericsson; 147 действащи 5G мрежи се захранват от Ericsson, 25 от които са т.нар. самостоятелни 5G мрежи (SA).
Тогава от компанията направиха препратка и към енергийно ефективните решения на Ericsson, предназначени да подобрят въздействието на 5G върху околната среда тогава.
Може ли България да привлече следващо ниво инвеститори?От предприемаческата организация BESCO предлагат промени в Закона за насърчаване на инвестициите
"Ние се ангажираме да бъдем в челните редици на устойчивите операции в Европа, тъй като революционизираме производствения си процес съвместно с нашите партньори и клиенти и подкрепяме увеличаването на мащаба на разгръщане на 5G. Този интелигентен хъб ще се захранва 100% от възобновяема електроенергия и ще бъде изграден с оптимална ефективност чрез изкуствен интелект, машинно обучение, роботика и други усъвършенствани технологии от Индустрия 4.0", обясняват още от доставчика на телекомуникационно оборудване.