Д-р инж. Веселина Узунова и Александър Алексиев са сред 30-те финалисти в световния формат на програмата “Най-изявените млади личности на света” (The Outstanding Young Persons in the World - TOYP) за 2023 г. на Junior Chamber International (JCI).

През юни те бяха отличени съответно в категории „Наука и/или технологично развитие“ и “Морално лидерство и и/или опазване на околната среда” в националния кръг на прогарамта, като по този начин се наредиха сред десетимата най-изявени млади личности на България за 2023 г. След признанието у нас те са номинирана за световния кръг на програмата и вече са сред 30-те финалисти от номинирани от над 80 държави.

От тук нататък предстоят следващите два кръга на програмата, в които ще се изберат най-добрите 20 и след това финалните 10 най-изявени млади личности на света.

У нас програмата съществува от 2015 г., когато за първи път са отличени 10-те най-изявени млади личности на България, като една от тях - София Калинова - бива призната от международното жури и за една от 10-те най-изявени млади личности в света за 2015 г. А през 2017 г. и 2019 г. двама от отличените в България достигат до топ 20 на света.

Основите на наградите TOYP са поставени в САЩ през 1938 г. От 1983 г. те започват да се провеждат и в редица държави, където има представителства на Junior Chamber International. Идеята на TOYP е всяка година да бъдат отличавани по десет изявени млади личности с постижения в сферата, в която се реализират. С наградата TOYP през годините са отличени личности като Елвис Пресли, Джеки Чан, Джон Кенеди, Хенри Кисинджър и много други световни величия. Сред тях вече се нареждат и първите отличени от България.

Д-р инж. Веселина Узунова работи активно в областта на туморната нанотераностика, биоматериали за нуждите на тъканното инженерство и регенеративната медицина и невродегенеративните заболявания.

Веселина Узунова отлично владее съвременни методики в областта на биоматериалите, имунологията, биохимията и молекулярната биология. Голям е приносът и в областта на туморната нанотераностика, а именно в установяване на механизма на действие на нови синтетични и природни агенти с насочено селективно действие към високометастатични туморни клетки и разработване на нови подходи в наномедицината, чрез използване на магнитни наночастици за успешна диагностика и терапия на онкологични заболявания. Работата и е перспективна и насочена към онкологичните заболявания, като рака на гърдата.

Александър Алексиев, актьор и продуцент, допринася за създаването на водещи български филми и сериали от последните няколко години като игралните филми "Възвишение" (2017) и "Доза щастие" (2019) и сериала "Откраднат живот". Той е съдружник в компанията NO BLINK, която подкрепя българското кино като продуцира и разпространява късометражни и пълнометражни филми.

Отвъд професионалните си занимания Александър подкрепя активно дейността на граждански организации като Фондация „От другата страна“, Фондация „Заедно в час“, Фондация „За доброто“ и Фондация „Сийдър“.

През 2022 г. той е сред най-активните публични личности в България по отношение на оказването на подкрепа за бягащите от войната в Украйна. За подкрепата, която оказват на бежанци от Украйна, Александър и Георги Божилов са отличени с награда в категория "Добротворци“ в инициативата "Мъж на годината“ на "Дарик радио“ (2022) и награда в категория "Екология, благотворителност, иновации“ в първото издание на конкурса "АртАкция: за изкуство с кауза“ (2022) Отново през 2022 г. той е един от водещите на спектакъла „Нощ на звездите“ на Фондация „Енчо Керязов“ и се включва в инициативата „12 писма до дванайсетокласниците“. Александър е сред 10-те финалисти в кампанията "Будител на годината" (2022) и е герой на една от историите във втората част на книгата "Хората, които променят България" (2022) от Даниел Пенев.

У нас програмата съществува от 2015 г., когато за първи път са отличени 10-те най-изявени млади личности на България, като една от тях - София Калинова - бива призната от международното жури и за една от 10-те най-изявени млади личности в света за 2015 г. А през 2017 г. и 2019 г. двама от отличените в България достигат до топ 20 на света.

Основите на наградите TOYP са поставени в САЩ през 1938 г. От 1983 г. те започват да се провеждат и в редица държави, където има представителства на Junior Chamber International.

Идеята на TOYP е всяка година да бъдат отличавани по десет изявени млади личности с постижения в сферата, в която се реализират.

С наградата TOYP през годините са отличени личности като Елвис Пресли, Джеки Чан, Джон Кенеди, Хенри Кисинджър и много други световни величия. Сред тях вече се нареждат и първите отличени от България.