Чипирането на мозъка с изкуствен интелект все още разделя учените
Мозъчните импланти и сканирания могат да позволят на изкуствения интелект достъп до индивидуалните човешки мисли и нагласи.
За това предупреждават от ОНН, съобщава AFP, цитирана от BusinessInsider.
"Това е все едно да поставим невротехнологиите на стероиди", обяснява Марияграция Скучиарини, икономист от Организацията на ООН за образование, наука и култура.
Тъй като изкуственият интелект усъвършенства областта на невротехнологиите, мнозина експерти призовават към предпазливост.
Технологията има "широкообхватни и потенциално вредни" възможности, заяви пред AFP Габриела Рамос, помощник генерален директор на ЮНЕСКО по социалните и хуманитарни науки.
"На път сме към свят, в който алгоритмите ще ни позволят да разкодираме умствените процеси на хората и директно да манипулираме мозъчните механизми, които са в основата на техните намерения, емоции и решения", казва Рамос според AFP.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че технологията "се развива с голяма скорост".
ЮНЕСКО разговаря с Хана Галвин, която страда от епилепсия и е позволила инсталирането на невротехнологично устройство в мозъка й, което да може да сигнализира при настъпването на припадъци.
Устройството в крайна сметка е влошило живота на Хана, която получавала до 100 припадъка на ден и те постоянно го активирали.
"Чувствах се така, сякаш в главата ми имаше някой чужд, който влияе на мозъка ми. Депресирах се все повече.", разказва тя пред ЮНЕСКО и допълва, че устройството е било премахнато от мозъка й.
Технологията обаче може да бъде "фантастична" за други хора, като позволи на слепите да виждат или на парализираните да ходят, допълва Скучиарини.
"Невротехнологиите биха могли да помогнат за решаването на много здравни проблеми, но също така могат да получат достъп до мозъка на хората и да го манипулират, както и да произвеждат информация за нашата самоличност и нашите емоции.
Тя може да застраши правата ни на човешко достойнство, свобода на мисълта и неприкосновеност на личния живот", заяви генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азуле през юни, когато предложи "обща етична рамка на международно равнище", припомня BusinessInsider.