Г-20 не постигна споразумение за намаляване на изкопаемите горива
Групата на 20-те най-големи икономики в света (Г-20), не успя да постигне консенсус относно постепенното намаляване на изкопаемите горива поради възраженията на някои страни производителки, съобщава Reuters.
Представителите на Г-20 в областта на енергетиката трябваше да публикуват съвместно комюнике в края на четиридневната си среща в Бамболин, град в индийския крайбрежен щат Гоа. Но тя беше прекратена поради несъгласия, включително по отношение на планираното утрояване на капацитета за възобновяема енергия до 2030 г.
Призивите към развитите страни да изпълнят целта за съвместно мобилизиране на 100 млрд. долара годишно за действия в областта на климата в развиващите се икономики от 2020-2025 г., както и темата за войната в Украйна, също не постигнаха консенсус, отбелязва Reuters.
Използването на изкопаеми горива се превърна в лайтмотив на продължилите цял ден дискусии, но официалните лица не успяха да стигнат до съгласие до лимит на "неограниченото" използване, заявиха двама запознати източници.
Министърът на енергетиката на Индия заяви на брифинг след края на конференцията заяви, че някои държави искат да използват методи като улавяне на въглерод, вместо постепенно намаляване на изкопаемите горива. Той не назова имената на тези държави.
Известно е обаче, че големите производители на изкопаеми горива - Саудитска Арабия, Русия, Китай, Южна Африка и Индонезия - се противопоставят на целта за утрояване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници през това десетилетие, допълва Reuters.
Преди началото на срещата на Г-20, премиерът на Индия Нарендра Моди заяви, че страната е получила "окуражаващ" отговор от други държави на предложението за изграждане на транснационална мрежа за повишаване на енергийната сигурност.
"Насърчаваме това взаимноизгодно сътрудничество с нашите съседи в този регион. И мога да ви кажа, че виждаме окуражаващи резултати", заяви Моди пред министрите на енергетиката от групата на Г-20.