Прибързано развитие заплашва с “турбиногедон” сектора на вятърната енергия
Съобщението за проблеми с качеството на по-новите модели вятърни турбини на Siemens Energy разкрива по-широките предизвикателства пред сектора, който страда от прибързано развитие, нарастващи разходи за материали и погрешен пазарен дизайн, пише в свой анализ Reuters и дава контекст:
“Siemens Energy шокира сектора на вятърната енергия в края на юни, когато предупреди за дефектни компоненти и възможни конструктивни грешки в своите наземни вятърни турбини. Компанията обяви, че все още не може да изчисли разходите, но очаква, че отстраняването на проблемите ще ѝ коства поне 1 млрд. евро".
Това подчертава структурните проблеми в сектора, който от години се нуждае от реформи, пише още информационната агенция, която е интервюирала анализатори, ръководители и други представители на сектора.
Миналата година четирите най-големи западни производители на вятърни турбини - Vestas, GE, Siemens Gamesa на Siemens Energy и Nordex са реализирали общи продажби за над 41 млрд. евро. Комбинираните загуби надхвърлят 5 млрд. евро.
Цените на суровините засилват страховете за глобална рецесияОт началото на годината индустриалните метали са се понижили с 3,79%, а енергийните суровини като петрол и газ - с 23%
В същото време собствениците на вятърни паркове са спечелили 15% оперативен марж, сочат данни на консултантската компания Wood Mackenzie, което е доказателство за неравномерното разпределение на печалбата в сектора.
Като се има предвид естеството на договорите, сключени преди неотдавнашното рязко покачване на инфлацията, секторът изпитва затруднения да прехвърли увеличените разходи за материали. Големите енергийни компании, които се насочиха към възобновяемата енергия, до известна степен натиснаха спирачката под натиска на акционерите, фокусирани върху по-надеждните източници на печалби, генерирани от петрола и газа.
Предизвестени проблеми
В сектора на вятърната енергия Siemens Energy се откроява, тъй като подразделението на компанията за турбини се сформира след сливане на двама производители на оборудване. Този подход поражда култура на намаляване на разходите и недостатъчни проверки на качеството, твърдят запознати с въпроса пред Reuters.
Защо зеленият водород остава трудно достъпна алтернативаЧесто той се добива в райони, в които източниците на възобновяема енергия са в изобилие, но са далеч от производствата
Въпреки това "всички бяха изненадани от мащаба", казва един от тях за разкритията от юни, като добавя, че Siemens Gamesa е участвала в твърде много части от веригата за създаване на стойност и че е необходимо да се възложат повече дейности на външни изпълнители, за да се спестят разходи и да се повиши качеството.
Анализаторите от брокерската компания Bernstein обясняват, че трудностите на компанията могат да се разглеждат като "първи проблеми в надпреварата за увеличаване на диаметъра на лопатките на вятърните перки", определяйки проблема като потенциален "турбиногедон" за сектора.
Част от натиска за ускоряване на развитието на сектора идва от целите на Европейския съюз за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници за справяне с изменението на климата, а след нахлуването на Русия в Украйна - за намаляване на зависимостта от вноса на руски газ. ЕС иска до 2030 г. вятърната енергия да съставлява 43% от потреблението на електроенергия в Европа, в сравнение със сегашните 17%.
В същото време прекъсванията на веригата за доставки, свързани с пандемията COVID-19, допълнително затрудниха производството на достатъчно турбини.
Редкоземните метали стават ключови за света. Кой има най-много? Те се използват както в потребителската електроника и системите за възобновяема енергия, така и във военното оборудване
В резултат на това производителите на оборудване се надпреварват да произвеждат по-големи и по-ефективни турбини, за да не изостават от конкурентите си, без да имат време за проверки на качеството.
"Силният конкурентен натиск, както и надпреварата за най-новото и най-доброто, принудиха производителите да съкратят циклите на разработване и на практика да предлагат прототипи", казва Удо Шнайдер от Green Giraffe, който консултира клиенти по големи проекти за енергиен преход.
Турбините 4.X и 5.X на Siemens Gamesa, двете наземни платформи, които са в центъра на проблемите на компанията, са пуснати на пазара в рамките на две години - цикъл, който според експертите от бранша е твърде кратък.
Икономии от мащаба са трудно постижими
Дори и при увеличено търсене, нуждата от персонализиране на турбините за отделните пазари и различните скорости на вятъра възпрепятства сектора да стартира рентабилно масово производство, твърдят консултанти пред Reuters, и дават приемр с конкурента на Siemens Energy - General Electric (GE), който отчита загуба от 2,24 млрд. долара в подразделението си за възобновяема енергия през 2022 г., като отчасти обвинява за това "корективни мерки и ремонтни кампании" в турбинния си парк.
Човечеството се нуждае от пет пъти по-бърз преход към чистата енергия В противен случай целите на Парижкото споразумение няма как да бъдат постигнати, което крие изключителни рискове
За да се опита да стандартизира производството, да повиши качеството и да намали разходите, GE смята да намали броя на моделите ротори, които произвежда, от 15 на 4, на капаците за турбини - от 9 на 4, а на моделите кули - от 40 на 9.
Датската компания Vestas също отчита повишени разходи за ремонти и модернизации на турбини.
Китай, най-големият пазар на възобновяеми енергийни източници в света, е на практика затворен за западните играчи, но според източници от индустрията той също е засегнат от сходни проблеми.
"В цялата индустрия съществува проблем с недостатъчното тестване и валидиране на продуктите", казва източник от един от най-големите китайски производители на вятърни турбини. “Преди да бъде извършено типово изпитване и валидиране, поръчката вече е подписана."