Дипломацията САЩ-Китай: Бърза писта за сътрудничество, но без компромиси
Тримата високопоставени американски служители, които посетиха Пекин през последните седмици, имаха особено трудна задача: да стабилизират най-значимите и спорни двустранни връзки в света, пише в анализ по темата CNN.
Отношенията между САЩ и Китай, които вече бяха разтърсени от пандемията, войната в Украйна и напрежението в търговията, технологиите и правата на човека, се сринаха до исторически минимум през последната година.
Основната причина за това беше, че Пекин прекъсна множество линии за комуникация с Вашингтон след посещението на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси в Тайван през август миналата година.
Усилията за възстановяване на диалога след срещата на високо равнище между китайския лидер Си Дзинпин и американския президент Джо Байдън в Бали през ноември потънаха заедно с китайския балон за наблюдение, който беше свален над САЩ по-рано тази година, което доведе до по-нататъшно влошаване на отношенията.
Последователните посещения в Пекин от края на миналия месец на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, финансовия министър Джанет Йелън и пратеника по въпросите на климата Джон Кери за срещи с китайски лидери, включително Си Дзинпин, премиера Ли Цян и висшия дипломат Ван И, бяха широко приветствани като значителна стъпка напред.
Залогът за подобни срещи е голям.
Успехът на глобалните усилия за борба с изменението на климата може да зависи от това доколко двете сили могат да си сътрудничат - а отношенията им оказват влияние върху въпроси от глобалните вериги за доставки до риска от конфликти в Индо-Тихоокеанския регион, допълва CNN.
Но скорошните посещения, които завършиха с обещания, но без конкретни споразумения, поставиха на преден план въпроса доколко двете световни сили могат да работят заедно по проблеми от световно значение. Що се отнася до това какво всъщност е договорено на срещите, "има желание за по-нататъшно сътрудничество и това е добър знак..., но няма нищо съществено", обяснява Чонг Джа Ян, доцент по политически науки в Националния университет в Сингапур.
Очакванията за значителен пробив в сътрудничеството бяха ниски при започването на срещите, а критичната точка остава силно различаващото се базово възприятие, казват наблюдателите.
Пекин смята, че Вашингтон се стреми да потисне неговото развитие и глобален възход, докато Вашингтон обявява необходимостта да защити националната си сигурност и световния ред от един все по-авторитарен и напорист Китай.
"И двете страни казват, че искат да спрат низходящата спирала и да поставят основите на стабилизиране на отношенията, но нито една от двете страни не е склонна да направи компромис към другата", смята Суйшенг Джао, директор на Центъра за китайско-американско сътрудничество в Университета в Денвър. "И двете страни са с впечатлението, че няма да получат никакъв положителен отговор.", допълва той.
Докато Джон Кери подчерта, че "не могат да позволят двустранните различия да попречат на постигането на конкретен напредък" в сътрудничеството в областта на климата, китайският първи дипломат Ван настоя, че това сътрудничество "не може да бъде отделено от цялостната среда на китайско-американските отношения".
Междувременно финансист номер едно Джанет Йелън се опита да внуши, че в своята политика САЩ предприемат само "целенасочени действия в областта на националната сигурност", а не се стремят да "получат икономическо предимство" пред Китай.
Но китайският премиер Ли видя нещата по различен начин: "Прекаленото разтягане на концепцията за сигурност" би навредило на икономическото развитие на двете страни и на света, заяви той.
Миналата година Вашингтон наложи широкообхватни ограничения върху износа на критични технологии за Китай в името на сигурността, а Пекин отговори със свой собствен експортен контрол, припомня CNN. Това е само малка част от дългия списък на противопоставяния между двете сили, които засягат и американските санкции срещу китайски юридически лица, търговските мита от времето на Тръмп, военните операции в Южнокитайско море и отношенията с демократичния остров Тайван, за който китайската комунистическа партия претендира, но никога не е контролирала.
Експертите допускат, че напредъкът по всеки от тези въпроси би могъл да помогне на двете страни да работят заедно по-оптимално, но това е трудно или невъзможно предвид стратегическите опасения и вътрешните обстоятелства.
Дори възстановяването на военния диалог на високо равнище е в задънена улица. Китай отхвърли увертюрите на САЩ за възстановяване на тези връзки, очевидно докато Вашингтон не премахне санкциите срещу министъра на отбраната Ли Шанфу.
Ши Инхун, професор по международни отношения в университета "Ренмин" в Пекин, заяви, че и САЩ, и Китай "искат да стопират дълбокото влошаване на съперничеството и конфронтацията помежду си и отдават голямо значение на предотвратяването на военни конфликти".
"В същото време обаче нито една от страните не е дала или не е готова да направи значителни и трайни отстъпки и продължава или дори ескалира всичко, което смята за жизненоважно за стратегическа и техническата сигурност и др.", допълва професорът.
Но всичко това не означава, че няма място за съвместна работа, смята ученият в областта на международните отношения Шен Динли.
"Двете страни сега са на бърза писта за сътрудничество, въпреки че никоя не го е обявила, вътрешно те са ангажирани с това", обяснява Шен. Според него, Пекин е готов да си сътрудничи по въпроси, по които това е възможно, като например климата, дори в условията на по-широко напрежение.
Когато Джон Кери приключи визитата си по въпросите на климата, дипломатът изглеждаше обнадежден. Въпреки че "осъзнаха, че ще са необходими малко повече усилия и работа, за да се прокара нова тенденция", двете страни ще се срещат редовно през следващите седмици, каза Кери.
На конференция по сигурността, Антъни Блинкен заяви пред CNN, че САЩ се опитват да укрепят "линиите за комуникация" с Китай, за да избегнат конфликт между двете суперсили. "Преди не водехме много разговори. Сега го правим. Имаме различни групи, които са ангажирани или са на път да се ангажират с отделни въпроси. Вярвам, че можем да стигнем до решение", заяви Блинкен, добавяйки, че "доказателството ще бъде в резултатите".
Наблюдателите следят и дали Китай ще отговори с визити на високо равнище във Вашингтон през следващите седмици, особено като се има предвид, че Си Дзинпин може да посети САЩ във връзка с домакинството им на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество през ноември.
Най-очевидната първа стъпка за последващи действия е посещение във Вашингтон на министъра на външните работи Цин Ган, когото Блинкен покани по време на разговора в Пекин миналия месец. Визитата обаче беше усложнена от мистериозното изчезване на Цин от общественото полезрение през последните седмици, отбелязва CNN.
Междувременно и двете страни трябва внимателно да преценят какъв ще бъде фокусът на дипломацията им за вътрешната публика, където нито едно от правителствата не иска да изглежда меко спрямо другата страна, особено в момент, когато в САЩ наближава новата кампания за президентските избори.
"Очакванията са да засилим каналите за комуникация и да се стремим към практически, конкретни стъпки за решаване на проблемите в двустранните отношения", заяви Юн Сун, директор на Китайската програма в Центъра "Стимсън" във Вашингтон.
И макар перспективата за по-нататъшна комуникация да е положителна, наблюдателите предупреждават, че ситуацията остава нестабилна. "Отношенията са на по-твърда основа, но крехки", отбелязва доцент Чонг Джа Ян от Сингапур. Всеки инцидент, свързан с конфликтна точка в отношенията, може да провали нещата, допълва той.