"Директни, съществени и продуктивни". По този начин описва пред CNBC министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън 10-часовите си срещи с китайски официални лица в рамките на посещението си в Пекин. По думите ѝ те са били стъпка напред към поставянето на отношенията между двете най-големи икономики в света на "по-сигурна основа".

Пътуването на Йелън до Пекин дойде в момент, в който Вашингтон обмисля ограничаване на американските инвестиции в Китай на фона на ескалиращата глобална надпревара за технологично надмощие. Тя е вторият член на кабинета на американския президент Джо Байдън, който посещава Пекин през последните седмици в опит за стабилизиране на връзките между двете суперсили.

"САЩ и Китай имат значителни разногласия. Тези разногласия трябва да бъдат комуникирани ясно и директно", казва Йелън. "Но президентът Джо Байдън и аз не разглеждаме отношенията между САЩ и Китай през рамката на конфликта между великите сили. Вярваме, че светът е достатъчно голям, за да процъфтяват и двете държави. И двете нации са длъжни отговорно да управляват тези отношения: да намерят начин да живеят заедно и да споделят глобалния просперитет".

Китай спира износа на германий и галий. Какво означава това за САЩ и ЕС?Двата метала не се срещат в природата, а са изключително важни за развитието на технологиите
В коментарите си на заключителната пресконференция на четиридневното си посещение Йелън заявява, че е казала на китайските си колеги, че всяко ограничаване на изходящите инвестиции от САЩ ще бъде "прозрачно" и "много тясно насочено". Китайските служители, допълва тя, могат да изкажат своите опасения и САЩ в някои случаи ще адресират потенциалните непредвидени последици.

"Като цяло смятам, че двустранните ми срещи - които продължиха около 10 часа в рамките на два дни - послужиха като стъпка напред в усилията ни да поставим американско-китайските отношения на по-сигурна основа", акцентира още Йелън.

Само няколко дни преди посещението на Йелън Пекин наложи ограничения върху износа на метали за производство на чипове и техните съединения, за което китайското министерство на търговията твърди, че е уведомило предварително САЩ и Европа. Мярката дойде като реципрочно действие на въведените от САЩ през октомври 2022 широкообхватни правила, ограничаващи достъпа на някои водещи китайски компании до напреднали технологии.

Сблъсък в облаците: САЩ ограничават достъпа на Китай до облачни изчисленияКитайските AI компании заобиколяли действащите правила за контрол на износа, използвайки облачни услуги
Йелън разкрива, че по време на дискусиите си с китайския премиер Ли Цян, вицепремиера Хе Лифенг и други високопоставени служители "е дала ясно да се разбере, че Съединените щати не се стремят да се отделят от Китай".

"Съществува важна разлика между отделянето, от една страна, и диверсификацията на критични вериги за доставки или предприемането на целенасочени действия в областта на националната сигурност, от друга", категорична е тя. "Знаем, че отделянето на двете най-големи икономики в света би било катастрофално и за двете държави и дестабилизиращо за света. Не на последно място, би било практически невъзможно да се осъществи."

Китайският вицепремиер Хе също определя разговорите като "конструктивни".

ЕС и Япония задълбочават сътрудничеството си при чиповетеСтраните ще работят заедно за наблюдение на веригата за доставки и за улесняване на обмена на инженери
"Отбелязвайки, че прекаленото натякване на националната сигурност не допринася за нормалния икономически и търговски обмен, китайската страна изрази загриженост относно санкциите и ограниченията, наложени от САЩ на Китай", се казва в съобщението на Хе. "Двете страни се споразумяха да засилят комуникацията и сътрудничеството за справяне с глобалните предизвикателства и да продължат да поддържат обмена и взаимодействието".

Труден баланс

Задачата на Йелън в Пекин беше сложна, пише в заключение CNBC: “Макар да изрази притесненията си от "неотдавнашното засилване на принудителните действия срещу американски компании", тя също така се опита да потърси китайско сътрудничество по въпроси, вариращи от дълговите проблеми на нововъзникващите пазари и развиващите се страни до изменението на климата. Това са принципи, които тя изложи в речта си през април, в която подчерта значението на справедливостта в икономическата конкуренция на САЩ с Китай”.

Индия - следващ Китай или суперсила със собствена траектория?Според прогнози на S&P Global и Morgan Stanley страната ще изпревари Япония и Германия до края на десетилетието
В тази си реч тя очертава три икономически приоритета за американско-китайските отношения: гарантиране на интересите на националната сигурност и защита на правата на човека, насърчаване на взаимноизгоден растеж и сътрудничество по глобални предизвикателства като изменението на климата и дълговите проблеми.

"Вярвам, че ако Китай подкрепи съществуващите многостранни институции за климата като Зеления фонд за климата и фондовете за инвестиции в климата, заедно с нас и други правителства донори, бихме могли да постигнем по-голямо въздействие, отколкото сега", заявява Йелън.

Посещението на Йелън е част от продължаващите усилия за стабилизиране на американско-китайските отношения след месеци на ескалиращо напрежение. То се състоя само няколко седмици след посещението на държавния секретар Антъни Блинкен миналия месец.