Боксофисът и енергийният сектор дадоха добър старт на борсите в САЩ
Американските борси се повишиха в началото на седмицата, удължавайки печелившата серия на Dow Jones Industrial Average до най-дългия ѝ период от 6 години.
Силният боксофис уикенд даде сигнал за мащаба на потребителската икономика, коментира The Wall Street Journal, посочвайки, че от петък до неделя манията по продукциите "Барби" и "Опенхаймер" е привлякла повече от 300 милиона долара от продажбата на билети в Северна Америка.
Това, според изданието, е поредният знак за изненадваща икономическа сила на фона на агресивната поредица от повишения на лихвените проценти на Федералния резерв.
Широкият индекс S&P 500 се покачи с 0,4% в понеделник.
Nasdaq добави 0,2%.
Dow спечели 183,55, или 0,5%, в своя 11-ти пореден ден на печалби.
Акциите на Mattel, компанията зад бранда „Барби“, се повишиха с 1,8%. IMAX спечели 2,9%. Акциите на AMC Entertainment Holdings се повишиха с 33%, след като съдия в петък отхвърли споразумение, което би позволило на компанията да издаде значително повече акции.
Жената, която продаде милиони играчки-оръжия, за да направи Барби великаСъоснователката на Mattel Рут Хендлър създава нов начин за продажба на играчки, преди да създаде най-популярната кукла в историята
Отвъд Холивуд енергийните компании напреднаха, водени от по-добрата от очакваната печалба на Chevron, чиито акции се повишиха 2%. Halliburton и Occidental Petroleum се покачиха съответно с 3,6% и 2,6%. Суровият петрол Brent, глобалният еталон за цените на петрола, се повиши с 2,1% до 82,74 долара за барел.
Domino’s Pizza надмина прогнозите за печалбите си, но съобщи, че продажбите ѝ са стагнирали в резултат на реакцията на клиентите на по-високите цени. Акциите на веригата отбелязаха хладен ръст от 0,1%.
Сред компаниите от S&P 500, публикували резултати преди понеделник, 73% са надхвърлили очакванията за печалба на Уолстрийт, според анализ на Strategas.
Около една трета от компаниите в индекса ще отчетат финансови резултати тази седмица, включително технологичните гиганти Microsoft, Meta и Alphabet, решаващи двигатели на силата на пазара тази година.
Печалбите на акциите се случват въпреки нарастващата доходност на дълга на Министерството на финансите на САЩ, който миналата година изпрати фондовия пазар на опашката за апетит от страна на инвеститорите, предлагайки им по-сигурен актив. Скорошните прогнози, че Фед е близо до края на цикъла си от повишения на лихвените проценти, ограничиха усещането на трейдърите за това колко още може да се повиши доходността на държавните облигации, която е тясно свързана с очакванията за лихвената политика на Фед.
Доходността, която расте, когато цените на облигациите падат (или пада, когато цените им растат) завърши в понеделник с малка промяна. Тази на 10-годишните съкровищни облигации приключи на 3,855% спрямо 3,837% в петък. Доходността на 2-годишните книжа се установи на 4,893% спрямо 4,846% в петък.
Позиционирането на търговците на фючърсните пазари предполага, че те виждат 83% вероятност Фед да повиши лихвите тази седмица, но да пропусне ново увеличение на следващата си среща през септември, според CME Group. През юни прогнозите на централните банкери сочеха още едно допълнително увеличение на лихвените проценти с четвърт пункт тази година след юли.
Очаква се покачващите се лихви да охладят икономиката на САЩ, но все още горещият пазар на работни места, заедно с падащата инфлация, насърчават Уолстрийт да намали вероятността от сериозен спад.
Изборите оставиха Испания в патова политическа ситуация Нито десните, нито левите могат да съставят правителство, без да се съобразят с противниците си В Европа водещите борсови индекси закриха първата за седмицата търговска сесия разнопосочно, докато инвеститорите осмисляха резултата от парламентарните избори в Испания, приключили без ясен победител, и се подготвяха за тежка седмица на серия от корпоративни резултати и заседания на централни банки от САЩ през Европа до Япония, обобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 регистрира ръст от 0,1%, като най-печеливши бяха акциите на производителите на петрол и газ, покачили се с 1,5%, докато компаниите от медийния сектор изтриха 0,7%.
Нови икономически данни показаха спад на бизнес активността в Германия, Франция и Великобритания през юли, което засилва опасенията от рецесия в Европа.