Откриха свещения граал на енергийните мрежи. Може би
Миналата седмица в две научни статии на южнокорейски учени беше изказано необичайно твърдение, което предизвика лудост в социалните мрежи и повиши цените на някои акции в Китай и Южна Корея - откриването на практичен свръхпроводник, пише Reuters.
Свръхпроводниците са материали, позволяващи протичането на електрически ток без съпротивление - свойство, което би довело до революция в енергийните мрежи, където енергията се губи при преноса, както и до напредък в области като компютърните чипове, където електрическото съпротивление действа като ограничение на скоростта.
Документите, които се появиха на уебсайт, използван от учените за споделяне на изследвания преди официална рецензия и публикуване, подтикнаха изследователи от цял свят - включително от поне две национални лаборатории на САЩ и три китайски университета - да разгледат по-отблизо предложения материал, разказва още информационната агенция.
Свръхпроводими материали вече съществуват в устройства като магнитно-резонансните апарати за медицински изображения и някои квантови компютри, но те проявяват своите свръхпроводими свойства само при изключително ниски температури, което ги прави непрактични за широка употреба.
Но южнокорейските изследователи заявяват, че са открили свръхпроводник, който работи при стайна температура. Подобно откритие отдавна се смята за свещения граал за учените в тази област.
Изследователите публикуват и рецепта за направата на материала - наречен LK-99 - която включва вземането на сравнително често срещан минерал, наречен оловен апатит, и въвеждането на малък брой медни атоми в него.
Южнокорейските изследователи публикуват две статии - една първоначална с трима автори и втора, по-подробна с шестима автори, която обаче включва само двама от авторите от първата статия. Нито един от тях не е отговорил на искане за коментар на Reuters.
Физици, интервюирани от информационната агенция, заявяват, че добрата новина е, че няма закон на физиката, който да казва, че не може да съществува свръхпроводник със стайна температура, а материалът, описан от южнокорейския екип, е лесен за създаване. Това означава, че други изследователи трябва да могат да започнат да получават резултати още тази седмица.
Златният стандарт за доказателство за откритие е други лаборатории да възпроизведат надеждно резултатите на южнокорейските изследователи.
През последните дни представители на поне три китайски университета заявяват, че са произвели версии на LK-99 с различни резултати. Един от екипите от Huazhong University of Science and Technology публикува видео, в което се твърди, че материалът левитира над магнит, което е важно, тъй като истинските свръхпроводници могат да се носят над магнит във всякаква ориентация, без да се въртят като компас, посова още информационната агенция.
Друг екип от Qufu Normal University обаче заявява, че не е наблюдавал нулево съпротивление - една от задължителните характеристики на свръхпроводника.
Трети, от Southeast University в източния китайски град Нанкин, заявява на свой ред, че са измерили нулево съпротивление, но само при температура от 110 келвина (-163 градуса по Целзий).
В четвъртък южнокорейските експерти заявяват, че ще създадат комисия, която да провери твърденията.
Ерик Тун, учен, превърнал се в инвеститор в Breakthrough Energy Ventures на Бил Гейтс, коментира, че следи всички усилия за партньорска проверка и възпроизвеждане от страна на реномирани лаборатории.
"Измерванията, които са необходими за потвърждаване или доказване на свръхпроводимостта, са много трудни за извършване", казва Тоун. "Това напълно променя играта, ако е истина, но докато нямаме повече потвърждения, просто трябва да сме търпеливи."
Възможни заблуди
Възможната лоша новина за LK-99 е, че областта на свръхпроводимостта е пълна с материали, които на пръв поглед са обещаващи, но се оказват неподходящи при внимателна проверка. Изследователите дори имат удобно наименование за тях - неидентифициран свръхпроводящ обект (USO).
"Наричаме ги USO", казва Майк Норман, физик по в Argonne National Laboratory. "Съществува дълга история на USO, която датира от много отдавна, включително някои много известни хора, които са смятали, че имат свръхпроводник, но не са имали. Това е като всичко в науката - може да бъдете заблудени. Дори добрите специалисти могат да бъдат заблудени."
Норман казва, че в оригиналните документи е имало известни проблеми. Някои от тях може да са били печатни грешки, допуснати в бързината при публикуването на изследването, но по-тревожна е била липсата на данни в широк температурен диапазон, които да покажат как се държи материалът, когато е в свръхпроводимо състояние и когато не е.
"Хората често използват този метод, за да покажат каква част от образеца всъщност е свръхпроводник и каква - не", казва Норман.
Други изследователи също са открили причини за скептицизъм. Шинийд Грифин, физик и щатен научен сътрудник в Lawrence Berkeley National Laboratory, използва суперкомпютър на Министерството на енергетиката на САЩ, за да симулира предложения материал, и установява, че вмъкването на медни атоми в оловния апатит води до пренареждане на атомите по неочакван начин, който наподобява съществуващите свръхпроводници. Но този ефект зависи от това дали медните атоми отиват на място, на което естествено не искат да отидат, което може да затрудни производството на материала в големи количества.
Грифин предупреждава, че нейната симулация има ограничения - тя не може да докаже окончателно, че материалът е свръхпроводник, а и симулацията предполага, че изследователите могат да поставят медни атоми в оловния апатит с перфектна прецизност. В реалния свят това е малко вероятно и би могло да окаже голямо влияние върху материала.
И дори ако LK-99 се окаже свръхпроводник при стайна температура, ще е необходимо време, за да се определи колко полезен може да бъде той, казва Майкъл Фюрер, професор по физика в австралийския Monash University in Melbourne.