Все повече телекоми си сътрудничат с доставчици на сателитни услуги
Telefónica е един от трите доставчика на телекомуникационни услуги, които тази седмица обявяват сделка с оператор на сателити в ниска околоземна орбита (LEO), съобщава специализираният сайт Telecoms.
Подразделението за корпоративни услуги на испанския оператор, Telefónica Global Solutions (TGS), обяви във вторник, че услугата вече функционира в Мексико и ще бъде разширена до Перу, Колумбия, Чили, Бразилия и Испания до края на годината. Други пазари ще бъдат включени на по-късна дата.
Услугата на Starlink за предприятия се различава леко от потребителската оферта. Тя се предлага с терминал от висок клас, който според TGS е способен да достигне максимална скорост на изтегляне от 300-350 мегабайта в секунда (Mbps) и се представя по-добре при неблагоприятни метеорологични условия.
Съществува и по-малък терминал, който позволява сателитна връзка в движение.
Глобалният характер на това споразумение го прави забележителна сделка. Обликът и мащабът на Telefónica означават, че Starlink вече има значителен дистрибутор, който може да рекламира нейните услуги в ниска околоземна орбита (LEO) на 12 пазара.
Партньорството също така подчертава как LEO секторът започва да реализира своя потенциал, което доскоро не беше възможно заради относително високите разходи и сложността на изграждането и разполагането на сателитни съзвездия.
Доказателство за тази тенденция е и новото сътрудничество на OneWeb. Компанията обяви сделка за дистрибуция с IP Access, доставчик на услуги за свързване на предприятия и служби за бързо реагиране, която обхваща цялата територия на САЩ.
IP Access ще използва мрежата на OneWeb, за да подобри услугата си SuperGIG, която предлага цялостна свързаност, обединяваща клетъчна и сателитна връзка, когато е необходимо. Тя се предлага като решение за мобилни комуникации с критично значение за обществената безопасност и предприятията.
Друг пример е Lynk, която предлага сателитна връзка директно към устройство (D2D). Във вторник доставчика сключи сделка с Vodafone за предлагане на услугите си на островите Кук.
Спътниковата свързаност е много важна за страна, която се състои от повече от 15 малки острова, разположени на близо 2 милиона квадратни километра в южната част на Тихия океан, а главният търговски директор на Lynk Дан Дули коментира сделката така:
"Това е зашеметяващо голяма територия и Lynk се гордее, че работи с Vodafone, за да свърже техните абонати“.
Услугата ще стартира в бета-режим в област, наречена Manuae Route. Ако всичко върви добре, след това тя ще бъде разширена до други места.
Vodafone става вторият мобилен оператор, който започва да предлага услуги в мрежата на Lynk. Първият е Palau National Communications Corporation (PNCC), която предоставя телекомуникационни услуги в Република Палау, състояща се от повече от 300 острова. Тази сделка беше обявена през юни.
Може би най-интересният аспект на сделката с Островите Кук от тази седмица е, че що се отнася до Lynk и Vodafone, тя е търговски жизнеспособна. С население от малко над 15 000 души, това не е огромен пазар. Но географското положение на островите Кук правят мястото завладяващо за пилотни проекти в сферата.
Според ABI Research целият този ентусиазъм по отношение на конвергентната сателитна и наземна клетъчна свързаност се очаква да доведе до 124,6 млрд. долара приходи от сателитни услуги в световен мащаб до 2030 г. Това е огромна цифра, но на базата на данните от тази седмица прогнозата не изглежда твърде необичайна, пише в заключение Telecoms.