Цените на петрола се повишиха в понеделник, тъй като световното предлагане се свива заради по-ниския износ от Саудитска Арабия и Русия, което компенсира опасенията за ръста на световното търсене на фона на високите лихвени проценти, пише Reuters.

Суровият петрол тип Брент поскъпва със 75 цента до 85,55 долара за барел, а американският суров петрол тип West Texas Intermediate е на цена 82,05 щатски долара за барел – ръст от 80 цента. Септемврийският договор за WTI изтича във вторник, а по-активният октомврийски договор поскъпва със 73 цента до 81,39 долара за барел.

Цените и на двата бенчмарка от предния месец прекъснаха 7-седмична серия на повишавания през миналата седмица, отбелязвайки седмичен спад от около 2%, след като щатският долар се засили заради възможността лихвените проценти да останат по-високи за по-дълго време, а задълбочаващата се криза с недвижимите имоти в Китай засили опасенията за забавения икономически растеж и търсенето на петрол, посочва още информационната агенция.

Цената на петрола расте шеста поредна седмица. Момент или тенденция?През последните шест седмици Брент поскъпна с 15,4%, а WTI - с 18,2%


Предлагането продължава да се свива, като износът на суров петрол от ОПЕК+ ще намалее за втори месец през август, казва Стефано Грасо, старши портфолио мениджър в 8VantEdge в Сингапур, позовавайки се на предварителни данни от фирмата за проследяване на кораби Kpler, и добавя:

"Като цяло предлагането намалява, а търсенето се увеличава. Освен ако не настъпи рецесия и търсенето не се забави или не спадне, ОПЕК+ държи контрола."

Най-големият вносител на суров петрол в света – Китай, се възползва от рекордните запаси, натрупани по-рано тази година, тъй като китайските рафинерии намаляват покупките, след като съкращенията на предлагането от страна на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците ѝ, включително Русия, известни като ОПЕК+, доведоха до повишаване на световните цени над 80 долара за барел.

През юли доставките на Саудитска Арабия за Китай са намалели с 31% спрямо юни, докато Русия, с нейния поевтинял суров петрол, остава най-големият доставчик на азиатския гигант, сочат данни на китайските митници.

Междувременно китайските рафинерии увеличават износа на рафинирани продукти през юли, привлечени от високите експортни маржове.

В Съединените щати броят на действащите петролни платформи - ранен индикатор за бъдещия добив - намалява с пет до 520 през миналата седмица, което е най-ниското им ниво от март 2022 г. насам, според доклад на Baker Hughes от петък.