Секретната програма Qiming – как Китай набира технологични таланти по света
В продължение на десетилетие до 2018 г. Китай се опитваше да набира елитни учени, обучени в чужбина, в рамките на щедро финансирана програма, която Вашингтон разглеждаше като заплаха за интересите и технологичното превъзходство на САЩ.
Две години след като спря да популяризира Плана "Хиляда таланта" (ТТP) на фона на американските разследвания на учени, пише Reuters, Китай тихомълком съживи инициативата под ново име и формат като част от по-широка мисия за ускоряване на технологичната си квалификация.
Информационната агенция се позовава на трима източници, запознати с въпроса, и над 500 правителствени документа, обхващащи периода 2019-2023 г., и посочва:
„Обновената кампания за набиране на технологичен талант предлага множество привилегии, включително субсидии за закупуване на жилища и типични бонуси при подписване на договор от 3 до 5 млн. юана, или 420 000 до 700 000 долара“.
Китай осъществява програми за таланти на различни нива на управление, насочени към комбинация от китайски и чуждестранни експерти. Основният заместител на ТТP е програма, наречена Qiming, която се контролира от Министерството на промишлеността и информационните технологии.
Надпреварата за привличане на технологични таланти идва в момент, когато президентът Си Дзинпин подчертава необходимостта Китай да постигне самостоятелност в производството на полупроводници в условията на ограниченията на износа от страна на САЩ. Наред с други рестрикции, приети от Министерството на търговията на САЩ през октомври разпоредби ограничават американските граждани и постоянно пребиваващите в страната да подкрепят разработването и производството на съвременни чипове в Китай.
Китай и преди е заявявал, че наемането на служители в чужбина чрез ТТP има за цел да изгради икономика, основана на иновациите, и да насърчи мобилността на талантите, като същевременно зачита правата върху интелектуалната собственост. Сега Qiming, или Enlightenment, набира служители от научни и технологични области, които включват "чувствителни" или "класифицирани" области, като например полупроводници, казват двама от източниците на информационната агенция. За разлика от своя предшественик обаче, тя не оповестява избраните и не е включена в интернет страниците на централното правителство, което според източниците отразява нейното ключово значение за Пекин.
В някои от документите, с които разполага Reuters, Qiming се споменава наред с Huoju или Torch - дългогодишна инициатива на Министерството на науката и технологиите, която се фокусира върху създаването на клъстери от технологични компании.
Според друг източник, запознат с въпроса, Qiming работи заедно с инициативи за набиране на персонал, провеждани от местните и провинциалните власти, и с подкрепяна от правителството кампания за наемане на служители от китайски компании за чипове.
САЩ отдавна обвиняват Китай в кражба на интелектуална собственост и технологии - обвинение, което Пекин отхвърля като политически мотивирано.
"Чуждестранните противници и стратегически конкуренти разбират, че придобиването на най-добрите американски и западни таланти често е също толкова стратегически ход, колкото и придобиването на самата технология", коментира Дийн Бойд, говорител на Националния център за контраразузнаване и сигурност към правителството на САЩ. "Когато това набиране създава присъщи конфликти на интереси или ангажименти, това може да създаде рискове за икономическата и националната сигурност на САЩ."
Ограничаването на изтичането на интелектуална собственост чрез потоци от таланти е трудно, казва и Ник Маро, анализатор за Китай в Economist Intelligence Unit, защото подобни усилия "могат да се превърнат в етнически лов на вещици".
Елитни университети
Китайската индустрия за чипове процъфтява през последните години, но тази година е изправена пред недостиг на около 200 000 души, включително инженери и дизайнери, сочи доклад от 2021 г., публикуван от Китайския център за развитие на информационната индустрия, правителствен мозъчен тръст, и Китайската асоциация на полупроводниковата индустрия.
По-новите начинания на Китай в областта на талантите, които подобно на ТТP се фокусират върху набирането на кадри на елитно ниво, предпочитат кандидати, обучени в най-добрите чуждестранни институции, твърдят източниците на информационната агенция.
"Повечето от кандидатите, избрани за Qiming, са учили в най-добрите американски университети и имат поне една докторска степен", казва един от тях и добавя, че сред търсените от Пекин учени са възпитаници на Масачузетския технологичен институт, Харвардския и Станфордския университет.
Все още не е ясно колко точно експерти са били наети по програмата или свързаните с нея проекти, въпреки че според правителствените документи кандидатствалите са хиляди.
Американски служители обаче твърдят, че макар и привличането на таланти в САЩ да не е незаконно, университетските изследователи рискуват да нарушат закона, ако не разкрият връзките си с китайски организации, докато получават средства от правителството на САЩ за провеждане на изследвания, незаконно споделят информация или нарушават контрола върху износа.