Да спиш в компанията на приятни миризми. Ароматерапията подхранва мозъка
С възрастта често настъпват промени в когнитивния ни капацитет. Ново проучване обаче сочи, че има лесен начин да подсилим мозъка си – като спим изложени на различни аромати.
Учени от Центъра за невробиология на ученето и паметта към Калифорнийския университет инструктирали група възрастни да поставят дифузер за етерични масла на нощното си шкафче и да го включват за по два часа малко преди лягане в продължение на шест месеца.
Излагайки участниците на различни естествени аромати по време на сън, невролозите искали да добият по-добра представа за тясната връзка между обонянието и паметта.
Резултатите са удивителни. При възрастните от експерименталната група учените установили 226% по-високи резултати на тест за запомняне на думи в сравнение с участниците в контролната група. Образно изследване на мозъка пък показало подобрено състояние на мозъчната пътека, която отговаря за паметта и обичайно се влияе негативно от стареенето.
Изводите от изследването, публикувани в списание Frontiers in Neuroscience, насочват към обещаващ нов метод за предотвратяване на загубата на памет вследствие на възрастта. Освен това, за разлика от тежките програми за поддържане на когнитивните функции, излагането на приятни и леки аромати по време на сън е изненадващо просто.
Доза еуфория след масаж с конопено масло предлага СПА център в ПортугалияCBD не ви опиянява, но помага за възстановяване на баланса
Обоняние и памет: Пряката връзка
За разлика от очите, ушите и другите сетивни органи, носът изпраща информацията направо в зоните на мозъка, които отговарят за паметта и емоциите. Затова миризмите пораждат силни спомени и асоциации, каквито образите и звуците не могат, пише д-р Ерик Корем, основател на AIM7, за Inc.
Както обяснява Майкъл Яса, ръководител на изследването, „Обонянието има специалната привилегия да е пряко свързано с мозъчния център на паметта“.
За жалост, човешкото обоняние и паметта започват да отслабват горе-долу по едно и също време, сочи проучването. „Истината е, че след 60-годишна възраст обонянието и когнитивността като че ли падат от скала“, казва ученият Майкъл Леон.
Ами ако предотвратяването на загубата на обоняние може да ни помогне да запазим паметта въпреки годините?
В рамките на изследването хора на възраст между 60 и 85 години получили дифузер за етерични масла и седем пълнителя – всеки с различен аромат. В продължение на шест месеца преди лягане те включвали дифузера, като всяка вечер редували уханията – на роза, лимон, портокал, лавандула, евкалипт, мента и розмарин.
Проучване: Витамин D подсилва мозъка. Ето в кои храни се съдържа най-многоТой предпазва от Алцхаймер и други деменции
Лесен нощен ритуал за подсилване на мозъка
Половин година по-късно учените установили значително подобрение на паметта при участниците, които били изложени на горепосочените аромати, в сравнение с контролната група, както и заздравяване на мозъчния път, отговарящ за спомените.
За разлика от игрите и нереалистичните режими, включващи десетки миризми всеки ден, този подход се възползва от връзката между обонянието и паметта посредством устойчиво и лесно излагане на аромати по време на сън.
Не е необходима интензивна тренировка на „сивото вещество“ – тази своеобразна ароматерапия осигурява сетивния стимул, от който мозъкът се нуждае, за да оптимизира паметта. Най-важното обаче е, че вие жънете ползите без никакви усилия – просто заспивате в компанията на приятни миризми.
Време за нова битка. 4 начина да подсилим психологичната си имунна системаМинете от негативно към неутрално мислене, приемане на настоящето, открийте собственото си значение
За всеки зает предприемач е изключително важно да намира време за почивка и грижа за себе си – за мозъка и продуктивността си. Нощният ритуал трябва да се добави към останалите простички практики в полза на доброто психично здраве – като благодарността, осъзнатостта и хигиената на съня, които с времето оказват благоприятно въздействие върху познавателните ни способности, пише д-р Ерик.
Въпреки че са необходими още изследвания в тази сфера, обещаващите резултати от цитираното проучване вдъхват надежда, че сензорното обогатяване има потенциала да обърне играта в наша полза за сметка на остаряването, поне що се отнася до паметта.
Затова в никакъв случай не пренебрегвайте силата на приятните миризми. Оставете носа си да „подхранва“ мозъка всяка вечер и се събуждайте по-здрави и с по-остър ум.