След ДНК текст: Пригожин е мъртъв, обяви официално Москва
ДНК анализ на телата, намерени при самолетната катастрофа в Русия миналата сряда потвърждава смъртта на ръководителя на "Вагнер" Евгений Пригожин.
Това съобщиха руски официални лица, цитирани от BBC.
Следственият комитет заяви, че самоличността на всички 10 жертви е установена и съответства пътниците в списъка на полета.
"Молекулярно-генетичното изследване е завършено", се казва в изявлението. "Според резултатите от него е установена самоличността на всичките 10 загинали, които съответстват на списъка за полета."
Освен Евгений Пригожин, на борда на самолета беше и командирът на "Вагнер" Дмитрий Уткин, съобщи руската Федерална агенция за въздушен транспорт "Росавиация".
На борда са се намирали също Сергей Пропустин, Евгений Макарян, Александър Тотмин, Валерий Чекалов, Николай Матюсеев и трима членове на екипажа: командирът Алексей Левшин, вторият пилот Рустам Каримов, стюардесата Кристина Распопова, посочва ТАСС.
Чекалов е споменаван в санкционните списъци на САЩ като човек, близък до Пригожин.
Частният самолет на Евгений Пригожин се разби северозападно от Москва на 25 август.
Кремъл отхвърли предположенията на критици и западни анализатори, че катастрофата е умишлена, а не случаен инцидент.
Припомняме, че ден след катастрофата Telegram каналът на "Вагнер" "Сива зона" съобщи, че самолетът е бил свален над Русия при насочен удар.
Самолетът, изпълняващ полет от Москва за Санкт Петербург, е бил собственост на компания "МНТ- Аеро", специализирана в бизнес превози.
"Росавиация" започна разследване на катастрофата. По случая беше образувано наказателно дело за нарушаване на правилата за безопасност на движението и експлоатацията на въздушния транспорт, поясни ТАСС.
Путин за Пригожин: Талантлив човек, който направи сериозни грешки
Катастрофата стана точна два месеца след като Пригожин поведе войските на "Вагнер" на бунт срещу руските въоръжени сили, завземайки южния град Ростов и заплашвайки да тръгне към Москва.
Бунтът беше прекратен в съия ден, след постигането на споразумение, в резултат на което Пригожин и бойците на Вагнер се изместиха на територията на Беларус.
Руският президент Владимир Путин обаче определи бунта като "удар в гърба" и фактор за избухване на гражданска война в Русия.
Затова след инцидента със самолета веднага се появиха спекулации, че руските сили за сигурност са замесени в катастрофата, допълва BBC.
В петък говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че слуховете за нечестна игра са "абсолютна лъжа".
„Вагнер“ след Пригожин – а сега накъде?Способността на групата да действа там, където Москва не може официално, я прави безценен инструмент
„Готвачът на Путин“ – така наричат Евгений Пригожин, чиято близост с руския лидер стартира именно като негов любими ресторантьор по време на дивия капитализъм в страната през 90-те години.
Пригожин влиза в бизнеса с павилиони за храна в родния си Санкт Петербург и в крайна сметка стига до върха с елегантен плаващ ресторант, в който Путин посреща високопоставени чуждестранни гости. Следват обществени поръчки за милиарди долари за осигуряване на храна на руската армия, които още повече засилват топлите взаимоотношения между двамата.
През 1981 г. обаче, много преди да спечели благоволението на Путин, Пригожин получава 9 години затвор за обир, измами и склоняване на деца към проституция, според руски медии.
Той е и основател на базираната в Санкт Петербург „ферма за тролове” Internet Research Agency, която прокарва про-Кремълска информация в социалните медии. Смята се, че Пригожин е похарчил милиарди, за да подкрепя хибридната война срещу САЩ, допълва Washington Post.