Руски производител на чипове обяви фалит
T-Platforms, компанията майка на руския производител на чипове Baikal Electronics, обяви фалит и продава на търг активите си, включително интелектуална собственост, свързана с процесорите Baikal - един от малкото руски дизайнери на процесори и системни чипове, съобщава CNews.
Според "Комерсант" общата стойност на тези активи се оценява на едва 5 млн. долара.
T-Platforms, руска компания с амбиции да изгражда екзаскейл суперкомпютри и да разработва местни процесори, беше официално обявена в несъстоятелност през октомври 2022 г. Тя беше сред малкото руски компании, способни да произвеждат суперкомпютри, които биха могли да се конкурират в световен мащаб. Процедурата по несъстоятелност на T-Platform е довела до продажба на търг на различни активи, включително интелектуална собственост, патенти и акции на Baikal Electronics. Интелектуалната собственост е свързана с разработването на процесори Baikal, които се основават на архитектурите Arm и MIPS.
Технологията, която се продава на търг, е меко казано остаряла. Процесорът Baikal-M1 например е базиран на осем остарели ядра Arm Cortex-A57, работещи на 1,50 GHz и снабдени с 8MB L3 кеш, който е придружен от осем клъстера графичен процесор Arm Mali-T628 с два дисплейни конвейера.
48-ядреният SoC Baikal-S на Baikal за сървъри така и не влиза в масово производство. Тъй като и двата процесора вече са остарели, активите на Baikal са оценени на 484 милиона рубли (5 милиона долара), а търгът е насрочен за 26 септември 2023 г.
Настоящите собственици на Baikal Electronics нямат намерение да си възвръщат патентите и разработките, като това може би се дължи на факта, че Baikal е разработвала процесори и SoC, които впоследствие са били произвеждани от TSMC. Производител №1 на чипове в света обаче вече не може да работи с руски компании заради ограниченията за износ, наложени от тайванското правителство след пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна в края на февруари 2022 г.
Бъдещето на Baikal Electronics остава несигурно. Компанията не е обявявала нови процесори от няколко години, а производството ѝ беше спряно през февруари 2022 г. отново заради санкциите. Въпреки остарялата технология и скептицизма на пазара търгът е насрочен и предстои да се види кой ще придобие тези активи и с каква цел.
Този фалит е показателен за цялостната ситуация в руската икономика след наложените ѝ от Запада санкции, тъй като полупроводниковата индустрия е една от най-бързо развиващите се в глобален мащаб.