Трябва ли убийството на пътя след употреба на алкохол да бъде умишлено
„Първото нещо, което трябва да се случи, е да се преборим чувството на безнаказаност да изчезне у тези, които управляват автомобилите“.
Това заяви премиерът Николай Денков на брифинг в Министерския съвет. Трябва да се търсят мерки, от които нарушителите да ги заболи, допълни още той, цитиран от БТА.
Николай Денков свика среща по повод проблемите на пътната безопасност в Министерския съвет, в която участваха представители на прокуратурата, Националното сдружение на общините в Република България, Столичната община, народни представители и родители на загинали в катастрофи.
Премиерът посочи, че част от промените са свързани със законови изменения. Всеобщо е мнението, че промените, свързани с отнемането на превозните средства, вече дават резултати, посочи още той.
Денков отбеляза, че на срещата е обсъдено и как да се ускори вземането на пробите, когато има тежки инциденти. Няма никаква причина тези проби да не минат с предимство и до десет дни резултатите да са ясни, допълни той.
Обсъждахме как, заедно с МВР и КАТ, да работим с общините, за да могат в населените места да работят заедно с органите на МВР и да помогнат в този процес - да използваме техните камери, да помогнат за обработката и подготовката на глобите, обясни Денков.
По думите му има какво да бъде направено и по обезопасяването на градската среда и съвместната работа на институциите - където са рисковите кръстовища, общините с КАТ и финансиране от държавата, максимално бързо да бъдат обезопасени, посочи Денков.
Тези мерки не могат да решат проблемите, ако не се обърнем към обществото, добави премиерът.
„Разберете – това, че в нашата култура се смята за нормално да пиеш и да се качиш в автомобила, да качиш жена си и децата си и да ги поставиш под риск, е абсолютно неприемливо“, коментира Николай Денков.
Трябва да се излекуваме като общество, ние сме болни, че смятаме за нормално това, което поставя под риск живота на близките ни, каза още той.
Очевидно е, че алкохол, наркотици, неспазване на пешеходните пътеки, скорост, която е много по-висока от 50 км/ч - това са нарушения, които по никакъв начин не могат да бъдат възприети като неумишлени, каза още премиерът и добави, че те трябва да бъдат класифицирани като умишлени престъпления.
Трябва да е ясно, че наказанието е неизбежно, за да бъде сложен край на подобни инциденти, заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
„Едно наказание е ефективно, когато нарушителите знаят, че е неизбежно, каза още той. По думите му институциите са длъжни да покажат нетърпимост към демонстрираното неуважение към закона“.
Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заяви, че след поредната среща с близки на загинали деца в катастрофи, е още по-убеден в това, че убийството на пътя, причинено след употреба на алкохол или наркотици, дори и с превишена скорост, трябва да бъде умишлено.
„Поредният случай го доказа. Няма как човек, който се е качил зад волана с повече от два промила алкохол, превишил е скоростта, убил е човек на пешеходна пътека, това не може да бъде нищо друго, освен умишлено убийство“, коментира министърът.
По думите му, мярката за отнемане на автомобили работи.
„Всеки, който си позволи да управлява автомобил след употреба на алкохол или наркотици, ще остане без своя автомобил“, каза той и добави, че вече има случаи на отнети автомобили.
„Не трябва да оставаме безпристрастни, когато наш близък или познат се опита да се качи на своя автомобил, след като е употребил алкохол“, призова министърът.