МВФ и регулаторите са готови с Пътна карта за крипторисковете
Световните финансови регулатори и Международният валутен фонд са изготвили Пътна карта за координиране на мерки в защита на макроикономическата и финансовата стабилност от рисковете на криптоактивите.
Основната заплаха произлиза от неспазването на съществуващите закони в различните държави, се казва в документ на Съвета за финансова стабилност, който е орган за наблюдение на риска в Г-20 и МВФ, цитиран от Reuters.
Много от заявените ползи от криптоактивите, като например по-евтини и по-бързи трансгранични плащания и по-голямо финансово приобщаване, все още не са се реализирали, се допълва в доклада.
"Широкото разпространение на криптоактивите може да подкопае ефективността на паричната политика, да заобиколи мерките за управление на капиталовите потоци, да изостри фискалните рискове, да отклони наличните ресурси за финансиране на реалната икономика и да застраши глобалната финансова стабилност", се казва в документа.
В него се определят срокове, в които членовете на МВФ и Г-20 трябва да изпълнят неотдавнашните препоръки за регулиране на криптоактивите от Борда за финансова стабилност и Международната организация на комисиите по ценни книжа (IOSCO), която обединява организации, регулиращи световните пазари на ценни книжа и фючърси.
Пътната карта е нов етап от еволюцията на регулаторните мерки в сектор, който представлява особена заплаха за световните финанси. Нагласите се затвърдиха след срива на криптоборсата FTX през ноември миналата година, който разтърси пазарите и принуди инвеститорите да търпят загуби.
"Необходим е цялостен политически и регулаторен отговор за криптоактивите, за да се преодолеят рисковете за макроикономическата и финансовата стабилност", се казва в документа, който ще бъде представен на лидерите на Г-20 на срещата на върха в Ню Делхи този уикенд.
Криптосекторът е пълен с измами и измамници, предупреди директорът на SEC
Европейският съюз одобри първия в света всеобхватен набор от правила за криптоактивите, но на други места все още има по-несистематичен подход към сектора без граници, в който измамите и манипулациите са широко разпространени, допълва Reuters.
Друг важен акцент в Пътната карта е препоръката за избягване на дефицити от правителствата, които могат да доведат до инфлация и да се отразят отрицателно на курсовете на традиционните валути, като по този начин насърчат потребителите към инвестиции в криптоактиви.