Зевинг: Ако не се промени, Германия ще стане болният човек на Европа
Изпълнителният директор на Deutsche Bank Кристиан Зевинг заяви, че Германия ще се превърне в болния човек на Европа, ако „структурните проблеми“ в страната не бъдат решени незабавно, предава CNBC.
„Ние не сме болният човек в Европа“, каза Зевинг в речта си по време на Handelsblatt Banking Summit 2023 в сряда, „но също така е вярно, че има структурни слабости, които спъват икономиката ни и ѝ пречат да развие големия си потенциал .”
„Ще се превърнем в болния човек на Европа, ако не се заемем с тези структурни проблеми сега“, подчерта той.
Изпълнителният директор на Deutsche Bank добави, че най-голямата задача е на банките, чиито роли се променят в настоящия макроикономически климат.
„Ние сме по-търсени от всякога като мениджъри на риска и консултанти. Това е голяма отговорност, но и страхотна възможност за създаване на ново доверие“, каза той.
„Не трябва да се самозалъгваме: все още изоставаме от нашите международни конкуренти, дори ако специалната икономическа ситуация, причинена от лихвените проценти, в момента донякъде прикрива това – повече за някои институции, по-малко за други“, добави Звеинг.
Германия не е „болният човек на Европа“, заяви президентът на Bundesbank
Той изброи и други проблеми, които допринасят за имиджа на Германия като „болен човек“, включително високи и непредвидими разходи за енергия, бавни интернет връзки, остарели железопътни мрежи, изоставане в цифровизацията, липса на квалифицирани работници, прекомерна бюрокрация и дълги процедури за одобрение.
През последните месеци имаше много дебати дали Германия заслужава прозвището, използвано за първи път, за да опише най-голямата икономика в Европа през 1998 г..
Много от факторите, предизвикващи германската икономика, се смятат за глобални насрещни ветрове, коментира по-рано тази седмица Питър Опенхаймер, главен глобален капиталов стратег и ръководител на макроизследванията за EMEA в Goldman Sachs.
„Затрудненото положение, пред което е изправена икономиката в момента, наистина се дължи на редица фактори“, каза Опенхаймер пред CNBC, като предизвикателствата в производствения сектор, разочароващото повторно отваряне на Китай и по-високите енергийни разходи допринасят за рецесията в най-голямата икономика в Европа.
Германия изпадна в техническа рецесия през първото тримесечие на годината, след като ръстът на БВП беше ревизиран надолу от нула на -0,3%. Оттогава редица институции прогнозират по-нататъшно свиване на германската икономика, включително Бундесбанк и Международният валутен фонд.