Китай затяга правилата за пътуване в чужбина за банкери и висши служители
Китайските държавни служители и служители на свързани с държавата предприятия са изправени пред по-строги ограничения за частни пътувания в чужбина и контрол на връзките им извън страната, съобщават източници на Reuters, запознати с въпроса.
Новите ограничения са част от усилията на Пекин да ограничи чуждестранното влияние в страната.
Десет настоящи и бивши служители разказват пред информационната агенция, че от 2021 г. насам ограниченията са били разширени и включват забрани за пътуване в чужбина, по-строги ограничения за честотата и продължителността на пътуванията, тежки процедури за одобрение и обучение за поверителност преди заминаване.
Reuters цитира осем публични съобщения от последните две години от осем държавни институции, включително националния пенсионен фонд, в които се посочва, че се затягат правилата за личните пътувания извън Китай, без да се посочват подробно всички промени.
„Други документи показват паралелни усилия на централните и местните китайски власти да картографират личните и семейните връзки на държавните и свързаните с държавата служители с други държави. Действията отразяват фокуса на президента Си Дзинпин върху националната сигурност на фона на изострените отношения със Запада“, посочва още информационната агенция и припомня, че през последните месеци Китай насърчава гражданите да участват в антишпионска дейност и въвежда нови закони, които разширяват определението за шпионаж.
"Пекин е все по-параноичен относно заплахата от шпионаж от страна на западните държави и възпрепятстването на държавните служители да отидат в чужбина може да бъде начин да се намалят възможностите за шпионаж от страна на чужди сили", казва Нийл Томас, сътрудник по китайска политика в Центъра за анализ на Китай към Института за политика "Азиатско общество" във Вашингтон.
Политическата идеология също е фактор, казва Томас, тъй като Си иска да "търси идеи отвътре", а не вдъхновение от Запада.
Нови ограничения
Ограниченията за лични пътувания в чужбина отдавна се прилагат за висши държавни служители и ръководители на държавни институции, които имат достъп до поверителна информация. Reuters установява, че тези ограничения вече се разпространяват и сред държавните служители в Китай, които според последните данни от 2015 г. наброяват 7 млн. души, и 70 млн. работници в държавни предприятия.
Двама банкери дават пример пред информационната агенция със служителите на по-ниско ниво в China Construction Bank в Пекин и Шанхай, които могат да пътуват в чужбина по лични причини само веднъж годишно и то само за 12 дни.
В един от големите клонове на държавния кредитор China Development Bank пътуванията в чужбина също са забранени през тази година, твърди друг източник на Reuters, който работи там, докато служител на свързан с държавата взаимен фонд заявява, че ограниченията за пътуване са били разширени наскоро и за новите служители в Хонконг и Сингапур.