Тайни тунели и стаи с история: Зад стените на най-добрия хотел в света
Удостоен с тазгодишния приз "Най-добър хотел в света", италианският Passalacqua е построен върху земя, принадлежала на папа, и е посещаван от един от най-великите композитори на страната.
Наполеон Бонапарт и Уинстън Чърчил също са отсядали там и са се разхождали в невероятните градини с гледка към езерото Комо.
Но Passalacqua всъщност е много повече от хотел, защото пренася гостите си в друго измерение с необикновено преживяване, оставащо за цял живот, пише CNN.
Силвио Веторело, генерален мениджър, обяснява победата в тазгодишната класация с три уникални качества.
"Meraviglia (удивление): онова чувство на благоговение, което изпитвате на място, което е всичко, което сте си представяли и въпреки това ви изумява и изненадва.
Storia (история): историята на едно имение от XVIII век, което - дори с отзвука на отминала епоха, ви кара много лесно да се почувствате като у дома си.
Famiglia (семейство) - във всеки един смисъл, но най-вече в този, който включва 100-те невероятни човека, които всеки ден излизат извън границите на възможното, за да създадат вълшебство за нашите гости, като се грижат за сбъдването на всяка мечта - тяхната и нашата."
Как се изгражда бутиков хотел от световна класа
Passalacqua отваря през 2022 г. след тригодишна реставрация.
Собствениците, местното семейство Де Сантис, не са чужди на луксозното гостоприемство - те притежават и Гранд хотел Тремецо на остров Комо, известен с плуващия си в езерото басейн.
Антонела Майоне и Паоло Де Сантис предават на 41-годишната си дъщеря Валентина Де Сантис откриването на обекта. Като главен изпълнителен директор на проекта именно Валентина е отговорна за възвръщането на предишната му слава.
Признава, че всеки един детайл е близък до сърцето ѝ. Като например скъпоценните мрамори, произхождащи от Карара и Верона, впечатляващите полилеи от Barovier & Toso от Мурано (не на последно място спиращият дъха, който виси в музикалната зала), венецианските огледала и плюшеното спално бельо Beltrami.
На територията на хотела има седем акра терасовидни градини с изглед към езерото, грижливо поддържани и допълнени с успокояващ звук от водни фонтани.
Гостите прекарват времето си тук на по питие, участвайки в йога клас или излежавайки се край басейна с шезлонги и чадъри в ярки винтидж принтове от миланската марка La Double J.
"Passalacqua има легендарна и богата история и е уникално преживяване, което напомня за едно друго време", казва Де Сантис.
Но той крие и много тайни.
"Когато прекрачите прага, попадате в един различен свят, който може да не искате да напуснете. Той е спокоен и уединен, но на няколко крачки от оживеното Молтрасио.
Отваряйки вратите и изследвайки проходите, се озовавате във великолепни стаи с гледки към езерото Комо. Имате пищно изрисувани тавани с облаци, пълни с богове и богини, които ви гледат отгоре.
Но една от най-приятните изненади са подземните тунели с каменни облицовки, които водят от вилата надолу към езерото. Тунелите са пълни с мистерия и интриги.", разказва Валентина.
Като в приказка
През 1787 г. вилата е придобита от граф Пасалакуа, който произхожда от местна благородническа фамилия.
С пристигащи и заминаващи карети, програма от спектакли и концерти, които се провеждат през нощта, имотът се превръща в сцена за изява на аристокрацията.
Подобно на графа, семейство Де Сантис вижда там нещо изключително, почти магическо.
През 1837 г. Винченцо Белини е редовен гост на вилата, където композира операта "La Sonnambula" ("Лунатикът").
И до днес стените в апартамента му сякаш те карат да усещаш полъха на историята, а в по-ветровит ден дори чуваш ехото от мелодиите на Белини.
Това е магията на Passalacqua - чрез настоящето тя провокира мисълта и ви пренася на друго място, в друго време.
От настаняването до напускането хотелът се стреми да създаде празник за сетивата. Кухнята е отворена за гостите, които могат да влизат и излизат през целия ден, за да хапнат или да се включат в готвенето.
Сладкото dolce vita има солена цена
Де Сантис може да разказва дълго за великолепието на вилата. Макар да бърза да увери, че всеки час от деня е специален, признава, че за нея няма нищо по-хубаво от ранната сутрин.
"Това е, когато през лятото се сервира закуска в стила на голяма италианска селска къща. Онази страхотна миризма на кафе, когато влизаш в кухнята, смесена с опияняващия аромат на току-що извадена от фурната кростата с мармалад.
Чаша прясно изцеден портокалов сок, поставка за торти, отрупана с гранита и пълни с крем кифлички маритозо.
Главният готвач е на разположение, за да приготви всичко, което ви хрумне - например бърз омлет от яйца, които са снесени от нашите кокошки същата сутрин.
Перфектното начало на един съвършен ден."
Това е типично италианското усещане за dolce vita – удоволствието без вина да отделиш време за себе си, да избягаш от града и да намериш покой сред природата.
Разбира се, целият този лукс си има цена. Стаите без изглед към езерото започват от 1300 евро на вечер. През лятото цените се повишават до 2 300 евро за стандартна стая без изглед към езерото или 3 200 евро за най-евтината стая с изглед. Цените на апартаментите започват от около 5000 долара на вечер.
За щастие, цените включват закуска, допълва CNN.