Виетнам копира китайския модел в търсене на повече чуждестранни инвестиции
Виетнам планира да облекчи процедурите за уреждане на сделки на фондовата борса за чуждестранни инвеститори, което е изключително важна мярка, за да убеди мениджърите на капиталови индекси да повишат статута на страната до такъв на развиващ се пазар и да привлекат стотици милиони долари нови инвестиции, съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници.
Следвайки китайския модел, Виетнам ще позволи на брокерите да гарантират за чуждестранните инвеститори, когато те купуват акции - ход, който се разглежда като напредък от страна на доставчика на индекси FTSE и може да доведе до премахване на регулаторна пречка, която от години възпрепятства модернизирането на фондовата борса в Хошимин.
Борсата, която е най-малката сред основните икономики в Югоизточна Азия, вече е класифицирана от индексите на MSCI и FTSE като граничен пазар. Това пречи на много фондове и инвеститори да насочват средствата си към компании, регистрирани там.
Експерти на FTSE посещават страната миналата седмица, за да проучат подробности за новия план за излизане от дългогодишната безизходица, заявяват запознати с разговорите пред информационната агенция.
Мисия „възобновяема енергия“: Как Югоизточна Азия търси енергийна свободаПреходът към слънчева и вятърна енергия върви с пълна пара от Малайзия до Индонезия
"Срещите с FTSE миналата седмица бяха положителни и биха могли да доведат до евентуално повишаване на статута на вторично развиващ се пазар до септември 2025 г.", заявява Ле Ти Ле Ханг, главен директор по стратегията във водещия виетнамски брокер SSI, който е пряко ангажиран с плановете.
За да се спази този срок, FTSE ще трябва да обяви повишаването още през септември следващата година, шест или дванадесет месеца преди самото повишаване, съгласно процедурите.
Ако това се случи, Виетнам ще се присъедини към страни като Индонезия, Филипините, Катар и Китай, като се издигне от граничния индекс, който сега споделя с по-малко напреднали пазари като Шри Ланка и Кения и в който на него се падат непосилните 38% от общата капитализация.
Многомилионен пай
Съгласно новия план Виетнам ще приеме механизъм за уреждане на плащания по сделки с акции, който може да отговори на ключовото изискване на FTSE за повишаване на рейтинга.
На напредналите пазари инвеститорите уреждат трансакциите два дни след закупуването на акции, но във Виетнам от тях се изисква да предоставят парите в същия ден, което води до по-високи разходи и рискове за чуждестранните инвеститори. За да заобиколят това препятствие, виетнамските власти и брокери разработват механизъм, подобен на този, използван в Китай, според който дружествата за ценни книжа ще гарантират плащанията на чуждестранните фондове, като на практика им предоставят кредит за двата дни до приключване на сделките.
Как Виетнам планира да спре монопола на Китай при редкоземните метали? Страната рестартира най-голямата си мина, която от седем години не работи
Те ще поемат известни рискове, но ще се възползват от новите притоци, които по оценки на SSI могат да бъдат около 800 млн. долара само от пасивни фондове, ако се приеме, че тежестта на Виетнам в индекса на развиващите се пазари е 1%.
В последната си актуализация за Виетнам, публикувана миналия месец, FTSE заявява, че макар напредъкът по планираните пазарни реформи да е останал бавен, правителството е поело отново ангажимент да извърши необходимите действия.
"Освен това Държавната комисия по ценните книжа демонстрира нова енергия в търсенето на работещо решение, което да премахне необходимостта от предварително финансиране", заявяват FTSE.
Едновременното повишаване на рейтинга от страна на мениджърите на много по-големия индекс MSCI засега се счита за изключено поради по-строгите изисквания на компанията, твърдят източниците.
Съгласно виетнамските правила банките нямат право да предлагат кредити на чужденци, което възпрепятства тяхното участие и усложнява преговорите за надграждане. Механизмът все още трябва да бъде финализиран и да премине през няколкомесечен пробен период, докато се коригират съществуващите разпоредби, казаха източниците.
Необходимо е също така да се проведат консултации с чуждестранните инвеститори. Те призовават Китай да се откаже от изискването за предварително финансиране или поне да позволи на банките да се включат, за да се улесни сключването на сделки и да се привлекат повече инвеститори.