Югоизточна Азия иска връзки и със САЩ, и с Китай. Възможно ли е това
САЩ и Китай са в политическо противопоставяне от години, но oстаналите страни не бива да са принудени да избират сътрудничество с едната вместо другата сила.
Това становище изразиха лидери от азиатския регион по време на 10-ата среща на върха на Института Милкен в Сингапур, съобщи CNBC.
"Всички държави в Югоизточна Азия, включително Сингапур, са приятели както с Китай, така и със САЩ. Имаме тесни връзки и с двете страни и искаме да ги поддържаме", заяви заместник министър-председателят на Сингапур Лорънс Уонг.
В миналото "не беше необходимо страните да са приятели, за да правят бизнес една с друга. Всъщност ние насърчавахме взаимозависимостта като начин за постигане на мир и стабилност. Но този консенсус приключи.
Ние отхвърляме господството на една-единствена сила. Избягваме да поемаме изключителни ангажименти с която и да е отделна страна. Искаме просто да бъдем приятели с всички", добави Уонг.
Мнението му беше споделено от министър-председателя на Малайзия Ануар Ибрахим. "Тази идея, че трябва да сте или с Китай, или със САЩ? Не... Бих искал Малайзия да бъде по-близо до САЩ, колкото и да сме близо до Китай", заяви той.
САЩ и Китай от години са ожесточени конкуренти в областта на търговията, технологиите, както и в политиките за сигурност.
Очакване за подобряване на отношенията им имаше, когато президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с китайския си колега Си Дзинпин през ноември на миналогодишната среща на върха на лидерите на Г-20 в Бали, Индонезия.
Двамата обсъдиха важността на съвместната работа за справяне с транснационални предизвикателства – като глобалната макроикономическа стабилност и глобалната продоволствена сигурност, и се договориха да положат повече конструктивни усилия, за да поддържат отворени каналите за комуникация, припомня CNBC.
Напредъкът обаче беше осуетен през февруари, когато американски изтребители свалиха китайски обекти от въздушното пространство над САЩ и Канада.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен описа високопланинските безпилотни апарати като "китайски шпионски балони" и заяви, че "над 40 държави са имали такива над територията си". Пекин отрече балоните да са били с шпионска цел.
В резултат на това Блинкен отложи официалното си посещение в Китай. В крайна сметка, през юни той се срещна с китайския външен министър Цин Ган, като и двете страни се опитаха да изгладят враждебността между двете държави.
Във вторник Вашингтон обяви, че Блинкен може да приеме китайския външен министър Ван И в САЩ преди края на годината, съобщи Reuters.
Пол Хенъл, директор във фондация "Карнеги", смята, че "основната характеристика на американско-китайските отношения днес е засилването на стратегическата конкуренция - и това не е само в технологичната сфера, а в целия спектър от области".
"Диалогът на високо равнище е важен. Защото, когато има стратегическа конкуренция, се нуждаете от засилена дипломация, за да сте сигурни, че няма да се стигне до по-голяма конфронтация или конфликт", заяви той на срещата на върха в четвъртък.
Интересът на администрацията на Байдън към Азиатско-тихоокеанския регион също нарасна тази година.
През юни президентът на САЩ прие индийския министър-председател Нарендра Моди в Белия дом и след срещата им бяха сключени множество сделки в областта на отбраната и технологиите.
Миналия уикенд двамата имаха още един разговор в рамките на срещата на върха на лидерите на Г-20 в Делхи, на която обещаха да задълбочат партньорството между САЩ и Индия.
Тъй като САЩ и Китай се борят за влияние в Югоизточна Азия, администрацията на Байдън "се опита да слуша и да прави неща" в полза на региона, а регионът е "широко отворен" за това, допълва Пол Хенъл.
"Китай предприе агресивни действия, за да накара страните от региона да не застават на страната на САЩ, а да преоценят както предизвикателствата, така и възможностите", обяснява политическият анализатор. "Те отчаяно искат да задържат тези ползи, но виждат и рисковете.", допълва той.