Защо ни прилошава по време на пътуване и как да преодолеем това състояние
Пътувате с кола по криволичещ планински път и някъде по завоите усещате, че ви се гади? Качвате се на лодка за няколко минути и стомахът ви обявява революция?
Не сте единствените – това е много често състояние, особено при децата, от което обаче страдат и немалко възрастни. CNN събира няколко съвета как да го преодолеем.
Установено е чрез математически модели, че е много по-вероятно човек да се почувства зле в кола, отколкото в друго превозно средство. Морската болест е отделна категория и сравнението със сухоземен транспорт не е подходящо. Вероятността от прилошаване във влак или автобус обаче е много по-малка в сравнение с пътуване в автомобил.
Дискомфортът е резултат от натрупване на движения, които организмът не може да понася. Когато се достигне лимитът му, той реагира. Често пъти хората се опитват да предотвратят това с някаква странична дейност – четене, гледане на филм или пък обичайното скролване в телефона. Идеята е да се отвлече вниманието от пътуването и съответно – от раздразнението. Така мозъкът не е концентриран върху движението на превозното средство, но всичко това може да има обратен ефект.
Има немалко странични фактори, които могат да допринесат за усещането за дискомфорт.
Един от тях е температурата, особено през горещите летни дни. Тогава организмът е принуден да регулира телесната температура чрез потене или учестено дишане. Това са т.нар. първични сигнали, които могат да допринесат за появата на други сиптоми – например разширяване на кръвоносните съдове, позиви за повръщане и т.н.
Включването на климатика може да е решение, но не винаги. Има вероятност това да засили симптомите. Като особено силни дразнители се идентифицира миризмите – например цигарен дим, изгорели газове и други. Така че – колкото по-малко неприятни миризми, толкова по-добре.
Друг важен фактор е скоростта. При пътуване с кола проблемът не е бързото движение, а рязката промяна в скоросттта. Ускорението и спирането могат да влошат ситуацията повече дори от завоите.
Задръстванията може да се особено дразнещи в такива ситуации, но пък са много често явление. Освен всичко останало те имат и психологически ефект. Най-добрият вариант е препятствията по пътя да се приемат спокойно, защото полза от раздразнение няма.
Какво могат да направят шофьорите?
Честите почивки винаги са добро решение. Така всички могат да си поемат въздух, докато състоянието им се подобри. Става дума за престой в рамките на около 30 минути.
По-редки промени в скоростта. Както вече бе споменато, това е една причините за гадене. Така че придвижването трябва да е равномерно, макар и по-продължително.
По-плавно навлизане в завоите. Това невинаги е възможно, особено при движение по непознат път. Но тук поддържането на по-ниска, но равномерна скорост също би помогнало.
Какво могат да направят пътниците?
Ако знаете, че ви прилошава, постарайте се да седнете възможно най-близо до предната част на автомобила. Колкото по-напред е човек, толкова по-леко приема движенията и промените.
Избягвайте гледането на екрани и дисплеи, особено ако движението е с непостоянна скорост. Вместо това се обърнете към прозореца и дишайте дълбоко.
Опитайте да дремнете. Това почти винаги успокоява организма.
Измислете нещо за отвличане на вниманието – броене на коли, игра с останалите пътници. Но не и телефон.
Гаденето често пъти е резултат по-скоро от психологически, отколкото от физически симптом. Плацебо ефектът може да извърши чудеса – глътка вода, нещо дребно за ядене или дъвка могат да подобрят ситуацията.