Червен октомври за борсите в САЩ и Европа въпреки ръстовете в последния ден
В последния ден на октомври основните борсови индекси в САЩ, както и в Европа, завършиха с повишения, които обаче не бяха достатъчни, за да ги предотврати от трети пореден месечен спад.
S&P 500 се покачи с 0,6% във вторник, завършвайки октомври с 2,2% надолу.
Всеки сегмент от широкия индекс се повиши в последния ден на месеца, като водещи бяха компаниите за недвижими имоти, банките и комуналните услуги. Компанията за мрежово оборудване Arista Networks се предсатви най-добре, добавяйки 14%, след като надмина прогнозите за тримесечните си приходи и очакванията за печалба.
На другия полюс в индекса бяха акциите на производителя на тежко оборудване Caterpillar, които паднаха с 6,7%. Производителят на лекарства Catalent загуби около 14%. Собственикът на Vans VF Corp. също падна с 14% в най-лошия си ден от борсовия срив в Черния понеделник през 1987 г.
Технологичният Nasdaq Composite се покачи с 0,5% във вторник, а Dow Jones Industrial Average добави 0,4%, или 124 пункта. За месеца те губят съответно 2,8% и 1,4%.
Тримесечният спад на фондовите пазари съвпада с тримесечната пауза в повишаването на лихвените проценти, най-дългата, откакто Федералният резерв започна да повишава разходите по заемите през март 2022 г., за да забави инфлацията.
Представителите на Фед вероятно ще задържат лихвените проценти стабилни на срещата си, която приключва в сряда, но признаците за липса на забавяне в увеличението на заплатите на наетите в САЩ може да отворят вратата за ново повишение на лихвите през следващите месеци.
Вчера стана ясно, че работодателите са похарчили 1,1% повече за възнаграждения от юли до септември, отколкото през предходните три месеца, според индекса на разходите за заетост на Министерството на труда на САЩ. Това е лек ръст от регистрирания 1% през второто тримесечие и знак, че натискът върху заплатите е спрял да намалява с ускоряването на икономическия растеж, отбелязва The Wall Street Journal.
На годишна база работодателите са похарчили 4,3% повече за заплати през третото тримесечие, което е леко охлаждане от увеличението от 4,5% през предходното тримесечие. Въпреки че ръстът през третото тримесечие е с най-бавния темп от 2021 г., той все още е доста над ръста от 2,7% през четвъртото тримесечие на 2019 г. спрямо предходната година, преди да удари пандемията.
Тенденциите в динамиката на заплатите обаче са различни в зависимост от това къде живеят работещите, както и според индустрията. Ръстът на възнагражденията в ресторанти, барове и търговски вериги на дребно се забавя след пика си в началото на 2022 г., тъй като работодателите побързаха да наемат достатъчно хора, за да се справят с търсенето на клиентите, отбелязва WSJ.
От друга страна заплатите на медицинските сестри са скочили, тъй като много от наетите в сферата са напуснали професията или са се пенсионирали по време на пандемията.
Темпът на нарастване на заплатите в сектора на образованието също остава сравнително стабилен, след като училищата се върнаха към нормалните присъствени графици.
Преди решението на Фед за лихвените проценти на дълговите пазари доходността на дългосрочните съкровищни облигации падна във вторник като тази на 10-годишните бонове се установи на 4,874%, след като миналата седмица достигна 5,021%.
На стоковите пазари референтните фючърси на петрола в САЩ загубиха $1,29 за барел, за да приключат във вторник на $81,02.
Декемврийските фючърси на природния газ скочиха с 6,7% поради прогнозите за по-студено време.
Цените на златото паднаха отново под 2000 долара за тройунция, след като в понеделник се установиха над тази граница за първи път от юли. Златото все пак отбелязва най-добрия си месец от март, когато банковите фалити изпратиха цените на благородния метал до почти рекордни нива.
Биткойн се задържа близо до най-високото си ниво от една година във вторник.
В Азия Японската централна банка заяви, че сега ще счита своя таван от 1% върху доходността на японските 10-годишни държавни облигации като референтна точка, а не като твърд лимит. Доходността на японските облигации се повиши, йената падна, а борсовият индекс Nikkei 225 се покачи с 0,5%.
Борсовите индекси в Шанхай и Хонконг се понижиха след като нови икономически данни показаха, че фабричните поръчки са се свили, а строителната активност се е забавила.
В Европа фондовите борси отбелязаха най-лошото си месечно представяне от септември 2022 г. въпреки повишаването на повечето основни индекси в края търговската сесия във вторник.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 приключи деня с растеж от 0,6%, но изтри над 4% от стойността си през октомври.