Тъй като ноември месец е наситен с корпоративни и светски събития, това е чудесен начин да разширите мрежата си от полезни и интересни контакти.

Как обаче да блеснете в нетуъркинг зона, изпълнена с десетки хора, които умеят да владеят разговора, и да извлечете най-доброто за себе си от всяка ситуация?

Започнете с опознаването на собствения си мозък, съветва Inc. Става дума за онази част от него, която експертите наричат „преднамерена система“ и която е доста мощен инструмент, когато знаете как да го използвате правилно.

Уловката е в това, че тази система е като компютър, който може да обработва и филтрира много данни наведнъж, което означава, че може да пропуснем някои важни знаци.

Прекрасни и достойни: Какво да правим, за да се чувстват децата ни такиваНай-важното нещо, което успешните родители правят по различен начин

Какво трябва да избягвате

Когато става въпрос за извличане на максимума от тази „съзнателна система“, най-важно е да избягвате негативните стереотипи и бързите преценки. Защо? Ако вече сме решили, че не харесваме някого, ще обръщаме внимание само на нещата, които подкрепят нашето мнение, губейки връзка с по-широката действителност. Затова поддържането на отворен ум и въздържането от прибързани преценки е от ключово значение. По този начин вие наистина давате шанс на мозъка си да работи по най-добрия начин.

Преди да се потопите в разговор, отделете малко време, за да осъзнаете към какво се стремите. Това задава тона за работата на целия ви мозък по време на разговор. Когато имате ясни намерения, е по-вероятно да пренебрегнете всяка неудобство или раздразнение и да се потопите в интересните аспекти на разговора. Това ще ви позволи да установите силна връзка с човека, с когото разговаряте.

Сатя Надела: Емпатията не е меко умение, а най-трудното за придобиванеСъпричастността позволява на лидерите да се свързват по-добре не само със своите служители, но и с клиентите, смята изпълнителният директор на Microsoft

Два начина да бъдете интересни

Фокусирайте се върху позитивното. Нашите мозъци постоянно сканират заобикалящата среда за положителни знаци и заплахи. Ако се фокусираме само върху заплахите, изпадаме в стрес, нарушавайки способността си да мислим и да комуникираме ефективно. Дори и да сте нервни, опитайте се да намерите нещо интересно или завладяващо в разговора, за да изместите фокуса на мозъка си.

Фокусирайте се върху другия човек. И бъдете искрено любопитни. Това означава да намерите нещо интересно за него и да отправяте провокиращи мисленето му въпроси. Проучванията показват, че любопитните хора имат по-добри взаимоотношения и се свързват по-добре с другите.

„Аз не знам“: Какво общо има този израз със стабилните взаимоотношения?Как да разбираме околните и да проявяваме съпричастност

Хората обичат да говорят за себе си, така че им задавайте искрени въпроси. Като проявявате интерес към тяхната история, и вие ставате по-интересни. Според експерти, когато сте любопитни и питате хората около вас за възгледите им по дадена тема, това по своята същност е възнаграждаващо за техните мозъци.

Разбира се, когато задавате въпроси, тяхното качеството е от голямо значение. Избягвайте общи приказки като „Как сте“, или "Откъде сте?" и задавайте по-детайлни въпроси, които ще накарат събеседниците ви да разкажат добра история. Така тренирате мозъка си да бъде по-социално активен и ставате по-интересният човек в стаята.