Според доклад на Nikkei Asia от неделя, цитиран от CNBC, китайските компании печелят все по-добри позиции в сферата на световните патенти в сектора на технологиите за киберсигурност на фона на нарастващото напрежение между САЩ и Китай.

Китайски компании като Huawei и Tencent притежават шест от десетте най-големи световни патента в сектора на технологиите за киберсигурност към август, въз основа на данни, събрани от Nikkei в сътрудничество с американския доставчик на информационни услуги LexisNexis. Данните отчитат патенти, регистрирани в 95 държави и региони.

В доклада се посочва, че американският производител на компютри IBM е на първо място с 6 363 патента, следван от Huawei и Tencent съответно с 5 735 и 4 803 патента.

Санкциите на САЩ поставят на трупчета сделки на Nvidia в Китай за $5 млрд. Компанията настоява да направи доставки на чипове за следващата година, преди новите ограничения да влязат в сила


Сред първите 10 се нареждат финансовото подразделение на Alibaba Ant Group на шесто място с 3 922 патента, както и Alibaba Group Holding с 3 122 патента, съобщава Nikkei, като допълва, че държавният инвестиционен фонд China Investment Corp. има 3 042 патента.

Тази статистика идва в момент, когато ескалиращото напрежение между САЩ и Китай подтиква азиатския гигант и неговите местни компании да търсят независимост в областта на науката и технологиите. САЩ неотдавна затегнаха ограниченията върху износа на чипове с изкуствен интелект за Китай поради нарастващите опасения, че Пекин може да ги използва за повишаване на военния си капацитет.

Хироко Осака, ръководител на маркетинга в Азия за отдела за интелектуална собственост на LexisNexis Japan, е цитирана да казва, че се наблюдава "драматично увеличение на подадените заявления от китайски фирми като цяло, особено от 2018 г. насам".

Пентагонът: Китай развива концепция за интелигентна война чрез AI Пекин е световен лидер в някои приложения на AI като лицево разпознаване и обработка на естествен език


Huawei е в центъра санкциите на Вашингтон, целящи да подсигурят американските мрежи и вериги за доставки, откакто САЩ затегнаха контрола върху износа на високотехнологични продукти преди пет години.

През 2018 г. САЩ забрани на своите агенции да използват оборудване или услуги на Huawei. През 2019 г. китайският технологичен гигант беше включена в черния търговски списък на САЩ, което налага на американските доставчици строги правила за правене на бизнес с китайската компания. САЩ също така ограничиха достъпа на Huawei до произвеждани в чужбина полупроводници, базирани на американски технологии.