Като резултат на афиширания ангажимент на Китай да изкорени корупцията във финансовия си сектор, Джан Хунли, бивш високопоставен служител на Индустриалната и търговска банка на Китай (ICBC), се превърна в обект на разследване от страна на антикорупционния орган на страната.

Централната комисия за дисциплинарна инспекция, която е важна структура в борбата с корупцията в Китай, направи кратко изявление, в което разкрива, че Джан Хунли е "заподозрян в сериозни нарушения на правилата и законите" - израз, който в местните власти обикновено се свързва с корупционни дейности.

В изявлението обаче не се посочват конкретни подробности относно обвиненията.

ICBC, държавен финансов гигант, заема значително място в "Голямата четворка" на китайските банки и е най-големият кредитор в света по отношение на активите, според S&P Global.

Свързаността на Джан с ICBC обхваща периода от 2010 г. до 2018 г., където той е заема длъжността старши изпълнителен вицепрезидент.

При назначаването му се подчертаваше международният му опит и обширните му познания за световните финансови пазари, както се посочва в официалните изявления на компанията. CNN отбелязва, че преди да се присъедини към ICBC, Джан е заемал висши ръководни длъжности в известни финансови институции като Deutsche Bank и Goldman Sachs.

Защо министрите на Си Дзинпин изчезват като герои на Агата КристиСътресенията не се ограничават само до министри. През последните месеци бяха уволнени двама високопоставени генерали, отговарящи за ядрения арсенал на Китай

Джан, бивш член на комитета на Комунистическата партия на ICBC, както съобщава държавната информационна агенция Xinhua, напуска банката през 2018 г., посочвайки за причина „лични обстоятелства.“.

Случаят на Джан Хунли е част от по-широка вълна от разследвания, насочени срещу високопоставени ръководители в банковия сектор на Китай.

Сред лицата, попаднали в тази антикорупционна акция, е и Бао Фан, виден инвестиционен банкер и участник в технологични сделки, който мистериозно изчезва през февруари. През май китайските държавни медии разкриват, че след изчезването си Бао е бил задържан от агенцията за борба с корупцията.

Само през тази година CCDI (централна комисия за дисциплинарни проверки) проверява повече множество висши ръководители в най-влиятелните финансови институции в Китай, както вече беше анализирано от CNN въз основа на изявления, достъпни на уебсайта на CCDI.

Китай е наказала 627 000 длъжностни лица в борбата с корупцията през 2021 гБроят на длъжностните лица от комунистическата партия, които са били наказани през 2021 г., бележи леко увеличение, в сравнение с 2020 г., когато те са били 604 000

В резултат на тази мащабна антикорупционна кампания няколко високопоставени фигури в китайския финансов свят са подложени на разследване или са им били повдигнати съдебни обвинения посочват от Reuters.

Експерти и анализатори от световните медии предполагат, че тези активни разследвания стоят зад разширяване на антикорупционната инициатива на китайския лидер Си Дзинпин.

През последните години президентът се стреми да засилва контрола си върху финансовия сектор, като насърчава подхода на "централизирано и единно ръководство" и прилага натиск върху "хедонистичния" начин на живот на банкерите.