Цените в Китай падат отново, опасенията за дефлация нарастват
През октомври Китай отново е изпаднал в дефлация, което поражда опасения относно силата на икономическото възстановяване и предизвикателствата, пред които е изправен при стимулирането на вътрешното търсене.
За разлика от САЩ и други развити икономики, където ограничаването на инфлацията остава основна грижа на централните банки, Китай се бори с дефлационния натиск през по-голямата част от годината.
Това показва, че поредицата от предприети мерки за стимулиране досега не са успели да вдъхнат доверие на потребителите, особено в условията на продължителен спад на пазара на недвижими имоти, посочва The Wall Street Journal.
През октомври износът отбелязва спад за шести пореден месец, а производствената активност неочаквано се свива.
Робърт Карнел, регионален ръководител на изследователския отдел за Азиатско-тихоокеанския регион в ING, отбелязва пред WSJ: "Това, което наблюдаваме днес, е резултат главно от свръхпредлагане, а не от срив в търсенето."
Националното статистическо бюро на Китай съобщава, че потребителските цени са спаднали с 0,2% през октомври, след като през септември останаха без промяна. Това е вторият случай, в който индексът на потребителските цени в Китай преминава на отрицателна стойност през тази година, което е доста под годишната цел на правителството за 3% инфлация, посочва The New York Times.
Спадът на потребителските цени се дължи предимно на по-рязкото понижение на цените на хранителните продукти, които падат с 4% през октомври спрямо 3,2% през септември. По-специално, цените на свинското месо, което е основен продукт в китайската кухня, падат с 30% спрямо предходната година поради свръхпредлагане.
Донг Лиджуан, старши статистик в статистическото бюро, посочва пред WSJ факторите, допринесли за спада на потребителската инфлация, сред които са "достатъчното предлагане на селскостопански продукти поради подобряването на метеорологичните условия" и спадът в потребителското търсене след едноседмичния празник през октомври.
За разлика от Китай в САЩ индексът на потребителските цени се повиши с 3,7% през септември на годишна база, надхвърляйки целевата инфлация на Федералния резерв от 2%.
Същевременно цените на производител в Китай, отразяващи разходите, начислявани от производителите на входа на фабриката, през октомври спадат с 2,6% спрямо предходната година. Това отбеляза 13-ия пореден месец на дефлация, което поражда опасения, че много собственици на фабрики участват в ценова конкуренция, за да си осигурят пазарен дял, коментира WSJ.
Сега икономистите обмислят дали Китай е изправен пред риска от дългов дефлационен капан, при който спадащите цени увеличават реалната стойност на дълга, което може да накара потребителите да не изплащат заемите си и да намалят разходите си.
Въпреки тези опасения икономистите от Capital Economics смятат, че макар да се очаква китайската инфлация да остане ниска, страната не е на ръба на дефлационна спирала. Тъй като китайското правителство ще продължи да стимулира икономиката, прогнозите са, че базисната инфлация вероятно ще се върне над 1% през първата половина на следващата година.
Някои експерти предупреждават, че дефлационният натиск може да се запази, отчасти поради трудностите на Китай при управлението на нарастващия риск от излишен производствен капацитет, тъй като западните икономики, начело със САЩ, засилват усилията си да намалят зависимостта си от китайските вериги за доставки.
"Китай вероятно е изправен пред дългосрочен дефлационен натиск, тъй като вътрешното търсене може да не е в състояние да поеме неизползваните мощности", коментира Серена Джоу, старши икономист за Китай в Mizuho Securities Asia, цитирана от WSJ. Тя очаква до края на годината индексът на потребителските цени в Китай да се колебае около 0,2%.
NYT посочва, че според последните данни износът на Китай е продължил да намалява през октомври, повлиян от затягането на политиките в западните страни, което е намалило потребителското търсене на стоки. Показателите за активността в производствения сектор, сектора на услугите и строителството в страната също отслабват през октомври.