Производствената активност в Китай неочаквано се свива през октомври
Производствената активност в Китай неочаквано се свива през октомври, подчертавайки трудната задача, пред която са изправени законодателите, опитващи се да съживят икономическия растеж до края на годината на фона на множество предизвикателства в страната и чужбина, пише Reuters.
Последните показатели сочат окуражаващи признаци за стабилизиране на втората по големина икономика в света, подкрепена от множество политически мерки, въпреки че продължителната криза с недвижимите имоти и слабото глобално търсене остават основни пречки.
Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) спада от 50,2 на 49,5 през октомври, като се връща под 50-точковата граница, която разграничава свиването от разширяването, показват данните на Националното статистическо бюро във вторник. Индексът не достига прогнозираните 50,2 пункта и се оказва по-лош от най-песимистичната прогноза от 49,9 пункта, направена от Standard Chartered в анкета на информационната агенция.
Непроизводственият PMI индекс също се понижава до 50,6 спрямо 51,7 през септември, което говори за забавяне на активността в обширния сектор на услугите и строителството.
"Слабите данни за PMI може да отразяват част от слабото търсене, свързано със спада на жилищния пазар и забавянето на инфраструктурните разходи", казва Сю Тианчен, старши икономист в Economist Intelligence Unit. "Въпреки че има признаци за достигане на дъното на износа, силно възстановяване на външното търсене вероятно е трудно постижимо".
Както новите поръчки за износ, така и тези за внос се свиват за осми пореден месец, което подсказва, че производителите се борят за клиенти в чужбина и поръчват по-малко компоненти, използвани в готови стоки за реекспорт.
Чуждестранните купувачи се завърнаха с голяма сила за есенния кръг на Кантонския панаир в Гуанджоу, най-голямото търговско изложение в света, но китайските продавачи заявяват, че поръчките остават ниски с наближаването на Коледа, като малцина очакват глобалното търсене да се възстанови скоро, посочва още Reuters и цитира Дан Уанг, главен икономист в Hang Seng Bank China:
"Като се има предвид, че PMI е показател за месеца, спадът му през октомври не отразява голяма промяна в търсенето, а корекция в предлагането. Производството през септември беше видимо по-добро, отколкото през предходните месеци, поради подобреното вътрешно търсене, което притисна надолу промишлените цени. През октомври видяхме по-широки усилия в промишления сектор да намали предлагането, за да се справи с ограничаването на печалбите."
Цените на повечето цветни метали се понижават след оповестяването на данните. На Китай се пада повече от половината от световното потребление на повечето цветни метали, които са широко използвани в производствения сектор.
На валутния пазар офшорният юан се понижава след резултатите за PMI.
Нужда от засилена подкрепа
От юни насам Пекин предоставя редица мерки след бързата загуба на инерция в икономиката след краткото възстановяване след пандемията, включително скромно намаляване на лихвените проценти, увеличаване на паричните инжекции и по-агресивни фискални стимули.
Според анализатори обаче може да е необходима по-силна политическа подкрепа, за да се гарантира, че икономиката ще достигне годишната цел на Пекин за брутен вътрешен продукт (БВП) от около 5%.
Някои правителствени съветници препоръчват Китай да повиши целта си за бюджетния дефицит през 2024 г. над определените за тази година 3% от БВП, което ще позволи на Пекин да емитира повече облигации, за да съживи икономиката.
В понеделник HSBC заявява, че смята, че най-лошото може би е отминало за разклатения пазар на търговски недвижими имоти в Китай, след като допълнителни разходи в размер на 500 млн. долара от този сектор свалят печалбата на банката за третото тримесечие под прогнозите.
Въпреки това, откакто преди две години изпада в дългова криза, общият отрасъл на недвижимите имоти, който представлява почти 1/4 от икономическата продукция на страната, показва малко признаци на решително преодоляване на проблемите.
Данните от този месец показват, че цените на новите жилища в Китай спадат за трети пореден месец през септември - традиционно пиков период за покупка на жилища, докато продажбите на имоти и инвестициите са продължили да намаляват с двуцифрени стойности. Високата младежка безработица, повишените нива на дълга и отслабеният юан също усложняват усилията на Пекин да съживи активността.
Миналата седмица висшият парламентарен орган на Китай одобрява емисия държавни облигации на стойност 1 трилион юана (137 млрд. долара) през четвъртото тримесечие и приема законопроект, позволяващ на местните власти да зареждат предварително част от квотите си за облигации през 2024 г., за да подкрепят инвестициите и икономическия растеж.
По-рано този месец централната банка от своя страна прави най-голямата парична инжекция от края на 2020 г. чрез краткосрочни заеми, за да позволи на банките да разширят кредитирането, както и да поддържат ниски лихвени проценти.
"Допълнителните 1 трлн. юана ще помогнат през ноември и декември", посочва Сю от Economist Intelligence Unit.